loading Wczytywanie

Aktualności

Uroczystości ku czci Niepokalanej

| autor:

8 grudnia wspólnota AWSD w Białymstoku obchodziła Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

8 grudnia br. obchodziliśmy w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W tym roku 161 rocznica ogłoszenia dogmatu przez papieża Piusa IX zbiegła się z inauguracją Nadzwyczajnego Roku Świętego, Jubileuszu Miłosierdzia, ogłoszonego przez Ojca Świętego Franciszka.

Obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP zgromadziły licznych gości. Na Akademię do seminarium przybyli: J. E. ks. Abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, J. E. ks. Abp Stanisław Szymecki, J. E. ks. Bp Henryk Ciereszko, ks. infułat Adam Krasiński, wikariusz generalny, wraz z przedstawicielami Kurii Metropolitalnej, ks. Kanclerz Andrzej Kakareko. W uroczystościach wzięli ponadto udział moderatorzy seminarium wraz z ks. Rektorem Andrzejem Proniewskim, księża profesorowie, księża proboszczowie, alumni, siostry zakonne oraz zaproszeni goście.

Akademia rozpoczęła się od Nieszporów z Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, odprawionych w kaplicy seminaryjnej pw. św. Jerzego. Nabożeństwo połączone było z przyjęciem alumnów I roku w poczet Rycerstwa Niepokalanej. Następnym punktem programu Akademii był referat pt. „Maryja na straży polskiej tożsamości chrześcijańskiej”, wygłoszony przez o. prof. UKSW dra hab. Grzegorza Bartosika OFMConv w Auli św. Kazimierza.

Zwieńczeniem uroczystości była premiera spektaklu, na podstawie dramatu Zofii Kossak-Szczuckiej, pt. „Gość oczekiwany”, przygotowanego przez alumnów III roku.

GALERIA