loading Wczytywanie

Aktualności

POSŁUGA LEKTORATU

| autor:

13 lutego w kaplicy seminaryjnej p.w. św. Jerzego 9 alumnów roku III przyjęło z rąk Ks. Abp. Edwarda Ozorowskiego posługę lektoratu.

Wspólnota AWSD w Białymstoku rozpoczęła okres Wielkiego Postu rekolekcjami, które poprowadził O. dr Mariusz Tabulski OSPPE z Jasnej Góry. W dni skupienia wprowadziła nas wspólna modlitwa do Ducha Świętego, wieńcząca wydarzenia Środy Popielcowej. Ojciec rekolekcjonista podjął temat: Maryjo, Bramo Miłosierdzia, módl się za nami. Przez 3 dni rozważaliśmy tajemnicę osoby Matki Najświętszej, w czym pomagała nam książeczka św. Ludwika Maria Grinion de Monfort pt.: Tajemnica Maryi. Zwieńczeniem rekolekcji był Akt Osobistego Oddania się Matce Bożej, który każdy z nas mógł uczynić przed Najświętszym Sakramentem.

Pozostając w wielkopostnej zadumie zgromadziliśmy się w kaplicy seminaryjnej na wspólnej Eucharystii, podczas której JE Ks. Abp. Edward Ozorowski udzielił dziewięciu naszym braciom posługę lektoratu. Stanowi ona etap w formacji, na drodze do Chrystusowego Kapłaństwa. Słowo lektor pochodzi z języka łacińskiego: „legere” - czytać i oznacza osobę czytającą na głos teksty biblijne lub liturgiczne w zgromadzeniu liturgicznym, tzn. podczas Mszy Świętej, liturgii sakramentów, sakramentaliów, Liturgii Godzin i innych nabożeństw.

Na koniec Eucharystii Ks. Abp. wręczył diakonom nominacje do pracy w parafiach.

GALERIA