loading Wczytywanie

Aktualności

Obłóczyny alumnów roku III

| autor:

W piątek 30 września, sześciu alumnów III roku AWSD w Białymstoku przyjęło z rąk ks. abp-a Edwarda Ozorowskiego strój duchowny.

Na początku rozpoczynającego się roku formacyjnego, alumni AWSD w Białymstoku przeżywali swoje dni skupienia. W ostatnich dniach słowo głosił do nich ks. bp Marek Solarczyk, bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Refleksja rekolekcyjna była skupiona na postaci siewcy, którym ma być każdy z kapłanów. Dni skupienia zakończyły się w piątek.

Czas rekolekcji był szczególnie ważny dla alumnów roku III, którzy podczas Mszy św. o godz. 16:30 w Sanktuarium św. Wojciecha przyjęli z rąk ks. abp Edwarda Ozorowskiego strój duchowny. Uroczystość zgromadziła licznych gości, w tym ks. bp Henryka Ciereszko, proboszczów i wikariuszów rodzinnych parafii alumnów oraz  rodziny i przyjaciół. Homilię wygłosił ksiądz prefekt alumnów Andrzej Dębski. Opowiedział on zebranym o swoim doświadczeniu noszenia stroju duchownego. Na zakończenie Eucharystii ks. abp Metropolita pouczył alumnów o tym, że sutanna zobowiązuje i jest znakiem Ewangelii. 

Słowo „sutanna” pochodzi z języka włoskiego i dosłownie oznacza suknię. Strój ten pojawił się w Kościele pod koniec XV w. i stał się znakiem zewnętrznym kapłanów. Jako ubiór nie wyróżnia się barwną kolorystyką, ale ma świadczyć o cnotach takich jak: pokora, prostota, czy gorliwość. 

GALERIA