loading Wczytywanie

Aktualności

Wypominki

| autor:

W naszej seminaryjnej wspólnocie dniem modlitwy za zmarłych była miniona sobota, 5 listopada.

Pierwsze dni miesiąca listopada to czas, kiedy Kościół pielgrzymujący, który stanowimy, wsparty wstawiennictwem Wszystkich Świętych – Kościoła chwalebnego, zanosi do Pana szczególnie intensywne modlitwy za Kościół oczyszczający się – zmarłych, którzy na pełne zjednoczenie z Bogiem oczekują w purgatorium

Jako wspólnota seminaryjna najpierw modliliśmy się za zmarłych profesorów i pracowników seminarium podczas Eucharystii połączonej z nieszporami żałobnymi, której przewodniczył abp Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki. Hierarcha we wstępie do Mszy św. zauważył, że nasze seminarium to wielopokoleniowa rodzina, w której nasze pokolenie, czerpiąc z dziedzictwa tych, którzy byli przed nami, stara się pamiętać o nich we wdzięcznej modlitwie i upraszać dar Nieba tym, którzy jeszcze na ów dar oczekują.

W homilii ks. prof. Józef Zabielski zwrócił szczególną uwagę na świadectwo życia jako wotum wdzięczności złożone tym, którzy przed laty odpowiadali za naszą formację we wszystkich jej wymiarach, a których już nie ma pośród nas.

Następnym punktem modlitewnego czuwania był Różaniec połączony z tradycyjnymi wypominkami, w którym ogarnialiśmy pamięcią przed Panem zmarłych z rodzin kapłanów, alumnów i pracowników naszej Alma Mater.

„Święta bowiem i zbawienna to myśl modlić się za zmarłych” (2 Mch 12, 46).

GALERIA