loading Wczytywanie

Aktualności

Posługa akoloitatu

| autor:

W niedzielę, 22. lutego 2015 r. w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku dwunastu alumnów naszego seminarium przyjęło posługę akolitatu.

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, Kościół Białostocki ustanawiając nowych akolitów unaocznia swą misję charytatywną. Wezwanie całej wspólnoty wierzących do nawrócenia, przemiany życia i zbliżenia do Boga poprzez praktyki pokutne, realizuje się w życiu alumnów szczególnym otwarciem się na potrzeby chorych, cierpiących i poszukujących swej drogi do Boga. Siłę do takiej posługi czerpiemy z Eucharystii, o której papież Benedykt XVI pisał: Eucharystia zostaje umieszczona w centralnym miejscu chrześcijańskiej egzystencji. Tutaj Bóg daje Nam rzeczywiście mannę, której oczekuje ludzkość, prawdziwy „chleb z nieba"- ten, którym możemy w głębi serca żyć jak o ludzie. (Jezus z Nazaretu, cz. I, s. 238.).

Szczególny rys eucharystyczny uzyskuje odtąd dalsza formacja alumnów IV roku.

Słowo „akolita” pochodzi z języka greckiego: „akoluthos” i oznacza — towarzyszący, posługujący, uczeń. Akolitą może być mężczyzna: alumn seminarium duchownego przygotowujący się do kapłaństwa lub inny świecki mężczyzna. Alumn zostaje akolitą na czwartym roku studiów i jest nim do czasu przyjęcia diakonatu, natomiast inny mężczyzna świecki jest ustanawiany akolitą na stałe. Akolita jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej podczas Mszy Świętej lub po za nią, może on także zanosić Komunię Świętą chorym w szpitalach lub w domach prywatnych. Akolita może też dokonywać puryfikacji (oczyszczenia) naczyń liturgicznych: pateny, kielicha, puszki. Wolno również akolicie dokonać wystawienia i repozycji Najświętszego Sakramentu.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Ks. Abp Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki, obecni byli księża moderatorzy i profesorowie naszego seminarium oraz rodziny alumnów IV roku.

Galeria zdjęć