loading Wczytywanie

Aktualności

Uroczystość św. Jerzego męczennika

| autor:

24 kwietnia br. społeczność Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchowego obchodziła uroczystość świętego Jerzego- patrona kaplicy seminaryjnej a także głównego patrona Archidiecezji Białostockiej.

Dzisiejsze obchody patronalne połączono z modlitwą w intencji licznych powołań do naszego seminarium.

Mszę świętą odprawił J.E. Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski Metropolita białostocki. Kazanie wygłosił ks. dr kan. Jan Nieciecki, wykładowca naszego seminarium. Kaznodzieja przywołał sylwetkę świętego męczennika oraz wskazał na przebogatą tradycję związaną z jego kultem, jaka rozwijała się na przestrzeni wieków. We mszy świętej uczestniczył także J.E. Arcybiskup Senior Stanisław Szymecki, licznie przybyli księża profesorowie naszego seminarium, zaproszeni goście, alumni oraz pracownicy seminarium.

Obchody odpustowe zakończył uroczysty obiad, w którym uczestniczyli wszyscy na co dzień tworzący społeczność naszego seminarium.

Święty Jerzy urodził się w chrześcijańskiej rodzinie w drugiej połowie III wieku. Jego ojciec pochodził z Kapadocji zaś matka była Żydówką z Lyddi. Po śmierci męża wróciła do swojego miasta z młodym synem, gdzie zapewniła mu edukację. Chłopak podążył za przykładem ojca wstępując do armii rzymskiej zaraz po osiągnięciu odpowiedniego.   Był dobrym żołnierzem i szybko awansował pełniąc prestiżowe funkcje w rzymskiej armii. Podczas postoju cezara Dioklecjana w Nikomedii należał do jego osobistej ochrony.

W 303 roku Dioklecjan wydał edykt zezwalający na prześladowania chrześcijan na terenie Imperium. Jerzy był zmuszony do uczestnictwa w prześladowaniach, chociaż sam był chrześcijaninem i krytykował tę decyzję. Rozwścieczony Dioklecjan nakazał torturować go i zabić. Po różnych torturach Św. Jerzy został zabity przez ścięcie pod murami miejskimi Nikomedii, 23 kwietnia między 303 a 305 rokiem. Ciało Jerzego wróciło do Lyddi, gdzie zostało pochowane. Wkrótce potem chrześcijanie zaczęli modlić się do niego, jako do męczennika. 

Jego kult rozwijał się chrześcijaństwie obu tradycji, wspierany przez piękne legendy, które opiewały jego zwycięski bój z szatanem i mocami ciemności. Taki obraz przeszedł również do ikonografii, gdzie św. Jerzy wbija w długą włócznię w ciało legendarnego potwora. Rzadszym przestawieniem jest obraz ukazujący scenę męczeńskiej śmierci świętego przez ścięcie.

Galeria zdjęć