loading Wczytywanie

Aktualności

PIELGRZYMKA INAUGURACYJNA AWSD

| autor:

W dniach 2-4.10 alumni i moderatorzy odbyli pielgrzymkę do Gniezna i Poznania. Odwiedzili również nadwiślański Czerwińsk.

W dniach 2-4 października 2015 r. wspólnota seminaryjna wraz z Zarządem odbyła autokarową pielgrzymkę do źródeł państwa polskiego, tam „gdzie wszystko się zaczęło” – do Gniezna i Poznania. Miała ona na celu pełniejsze przygotowanie się do przyszłorocznych obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. O należytą organizację wyjazdu i stały nadzór nad jego przebiegiem zatroszczył się – wzorem lat ubiegłych – Prefekt alumnów, ks. dr Marian Strankowski.

W piątek, 2 października br. uczestnicy pielgrzymki dotarli do gnieźnieńskiego seminarium, gdzie zostali ciepło przyjęci i ugoszczeni przez tamtejszą wspólnotę seminaryjną, na czele z ks. Rektorem Wojciechem Rzeszowskim. Alumni i profesorowie skierowali swoje pierwsze kroki do Katedry w Gnieźnie, znajdującej się na Wzgórzu Lecha. Tam czekała na nich niespodzianka. Zwiedzającym Konfesję św. Wojciecha nieoczekiwanie wyszedł na spotkanie Prymas Polski, J. E. ks. Abp Wojciech Polak, który po krótkiej rozmowie udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa. Następnie społeczność seminaryjna zwiedziła Muzeum Początków Państwa Polskiego, a także Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Kolejnym punktem programu był krótkie nawiedzenie kościoła OO. Franciszkanów. Punktem wieńczącym pierwszy dzień wspólnego pielgrzymowania była wieczorna Msza św. w kościele farnym pod wezwaniem Trójcy św. Po uroczystej liturgii autokar z pielgrzymami udał się w kierunku Poznania. Życzliwie przyjęła ich tam poznańska społeczność seminaryjna.

Drugi dzień pobytu w Poznaniu rozpoczął się Mszą św. z uroczystą asystą w Farze Poznańskiej pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa, św. Marii Magdaleny i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Kolejne punkty programu obejmowały przede wszystkim zwiedzanie obiektów muzealnych i sakralnych. Były to: Bazylika Kolegiacka, Katedra Poznańska łącznie ze zwiedzaniem krypty, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, Brama Poznańska, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego oraz Rezerwat Archeologiczny „Genius loci”.
Na ostatni dzień wspólnego pielgrzymowania zaplanowano Mszę św. z asystą w Katedrze Poznańskiej oraz – już w drodze powrotnej – krótki pobyt w Sanktuarium Maryjnym oo. Salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą.

GALERIA