loading Wczytywanie

Aktualności

Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny

| autor:

Dzień 8 grudnia, Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, to w naszym Seminarium czas rokrocznego tryptyku, na który składają się nieszpory, wykład o tematyce mariologicznej oraz sztuka seminaryjna.

Podczas pierwszego punktu obchodów Uroczystości – nieszporów w kaplicy seminaryjnej – rektor naszego seminarium, ks. dr hab. Andrzej Proniewski włączył do Rycerstwa Niepokalanej dziewięciu alumnów I-go roku oraz dwóch alumnów III-go roku.

Drugim elementem „tryptyku” był poświęcony 300-leciu Sanktuarium na Jasnej Górze wykład o. Wojciecha Deca OSPPE . Prelegent wyjaśnił w nim m.in., że tytuł Królowej, który od dawien dawna przypisywany jest Maryi, nie jest li tylko pobożnościowym zwrotem, ale wyrazem prawdy o tym, że tak Polska, jak i cały Kościół istotnie jest we władaniu Matki Pana. Zachęcił, byśmy pielgrzymując na Jasną Górę zanosili Maryi – Matce nasze osobiste sprawy i troski, zaś Maryi – Królowej wszelkie troski naszego narodu, postrzegając obydwa tytuły Częstochowskiej Madonny komplementarnie.

Obchody Niepokalanego Poczęcia zwieńczyła przygotowana przez alumnów III-go roku sztuka pt. „Którędy do nieba” wyreżyserowana przez pana Piotra Półtoraka, dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

O Maria sine labe originali concepta – ora pro nobis qui ad Te confugimus!