loading Wczytywanie

Aktualności

Posługa Akolitatu

| autor:

​W niedzielę 5 marca br. w białostockiej archikatedrze p.w. Wniebowzięcia NMP siedmiu alumnom naszego seminarium udzielono posługi akolitatu.

Uroczystej Mszy Św. przewodniczył J. E. Ks. Abp Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki. Podczas uroczystości obecni byli księża moderatorzy, profesorowie, alumni oraz rodziny i przyjaciele alumnów roku IV.

Akolita to wyraz pochodzący z języka greckiego i oznaczający osobę niosącą Chrystusa. Jest on zatem nadzwyczajnym szafarzem Komunii Św., wezwany głównie do troski o służbę ołtarza. Szczególną powinnością akolity jest zarówno pomoc prezbiterom w udzielaniu wiernym Komunii Św., jak i zanoszenie Jej chorym, przebywającym w szpitalach lub w domach prywatnych. Akolita może też dokonywać zarówno tzw. puryfikacji (oczyszczenia) naczyń liturgicznych: pateny, kielicha, cyborium, jak i wystawienia i repozycji (schowania) Najświętszego Sakramentu.
Ustanawiając posługę akolity Biskup, podając mu patenę z chlebem wypowiada następujące słowa: „Przyjmij naczynie z chlebem do sprawowania Eucharystii i tak postępuj, abyś mógł godnie służyć Kościołowi przy Stole Pańskim”.

Polecajmy modlitwie nowo ustanowionych akolitów aby godnie wypełniali powierzone im w Kościele zadania, a przez swoją posługę dawali wierne świadectwo o Chrystusie- wspaniałym dawcy miłości.

Po Mszy Św. księża diakoni otrzymali pierwsze dekrety kierujące ich na odbycie praktyki wielkopostnej w parafiach naszej archidiecezji.

GALERIA