loading Wczytywanie

Aktualności

Rekolekcje wielkopostne alumnów

| autor:

Od 1 do 4 marca 2017 r., a więc w pierwszych dniach tegorocznego Wielkiego Postu, nasza seminaryjna wspólnota przeżywała swoje rekolekcje.

Przewodniczył im biblista, ks. prof. dr hab. Waldemar Rakocy, Misjonarz św. Wincentego a Paulo z Krakowa.

Jako myśl przewodnią wszystkich wygłoszonych nauk obrał słowa z 1 Listu św. Jana Apostoła „Bóg jest miłością”. Przypomniał, że prawda ta najpełniej oddaje i tłumaczy niewytłumaczalną ze swej natury istotę Trójcy Świętej, która w swym ściśle komunijnym charakterze stanowi wymóg Boga definiowalnego jako Miłość.

Rekolekcjonista podkreślał także wielokrotnie, że Bóg jest wielkim Altruistą, bowiem nie chce, by kochano Go inaczej, jak tylko jednocześnie kochając bliźnich, stąd też każdy człowiek, naśladując Boga - Miłość ma również na miarę swojej natury stawać się miłością.

Te prawdy wybrzmiewały niemalże we wszystkich rekolekcyjnych naukach, choć ich tematyka była zróżnicowana.

Będąc ekspertem z zakresu Listów św. Pawła, ks. prof. Rakocy zdawał się przyjmować jego katechetyczno - parenetyczny styl głoszenia: najpierw zarysowywał omawiane zagadnienie z punktu widzenia teologii, po czym wyprowadzał z niego praktyczne implikacje dla życia słuchaczy.

Ostatnią z nauk Rekolekcjonista poświęcił objawieniom Najświętszej Maryi Panny św. Katarzynie Laboure i przekazanemu w ramach nich Cudownemu Medalikowi. Dokonał także swojego rodzaju egzegezy symboli na nim zawartych.

Jesteśmy wdzięczni Bogu i ks. prof. Waldemarowi za ten błogosławiony czas, a także za treści, które przybliżały nas do zrozumienia tajemnicy Chrystusa.