loading Wczytywanie

Aktualności

Otwarcie wystawy „Brat naszego Boga”

| autor:

​9 maja 2017 r. w Centrum Wystawienniczo - Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej miało miejsce otwarcie wystawy „Brat naszego Boga” poświęconej św. Albertowi Chmielowskiemu.

Oficjalnego otwarcie tej wystawy dokonał Wojewoda Podlaski p. Bohdan Paszkowski.

W słowie powitania, które skierował ks. dr Dariusz Wojtecki, dyrektor biblioteki Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, nawiązał do przeżywanego w polskim Kościele Roku Brata Alberta jako jednego z motywów przemawiających za potrzebą przybliżania osoby tego świętego. 

Następnie wykład poświęcony osobie świętego wygłosił ks. dr hab. Radosław Kimsza, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Białymstoku. 

Nawiązując do osobistego doświadczenia bliskości albertyńskiej duchowości, stwierdził, że następstwo Roku Brata Alberta po Roku Miłosierdzia w Kościele nie jest przypadkowe, bowiem życie Chmielowskiego stanowiło, jak powiedział, uosobienie Boga objawiającego się w największym ze swych przymiotów, a więc w Miłosierdziu. 

Przywołując kilka spośród obrazów Alberta, który oprócz działalności charytatywnej wsławił się także niezwykłym talentem malarskim, ukazał dokonującą się w sercu przyszłego świętego zmianę, której nie sposób było ukryć także w jego twórczości. 

Szczególną atencję poświęcił najsłynniejszemu bodajże obrazowi Chmielowskiego - „Ecce Homo”, ukazując, że dopiero w Chrystusie umęczonym i znieważonym, Albert dostrzegł prawdę o Bogu. 

Po wykładzie i słowie pana Wojewody uczestnicy spotkania mieli możliwość udziału w poczęstunku oraz osobistego obejrzenia wystawy.

GALERIA