loading Wczytywanie

Aktualności

Święcenia diakonatu

| autor:

W dniach 26-27.05 nasza wspólnota seminaryjna przeżywała radosne chwilę, podczas których nasi bracia przyjęli sakrament święceń w stopniu diakonatu i prezbiteratu.

Uroczystość święceń diakonatu rozpoczęła się w naszej kaplicy seminaryjnej, od złożenia przyrzeczeń. Klerycy – przyszli diakoni – złożyli wyznanie wiary, a później przyrzeczenia w czasie których wyrazili chęć służby Kościołowi.

Msza Święta odbyła się w archikatedrze białostockiej, przewodniczył jej JE ks. Abp Edward Ozorowski, koncelebrował JE Bp Henryk Ciereszko oraz inni kapłani.

Po Ewangelii kandydaci na diakonów złożyli przyrzeczenia posłuszeństwa biskupowi, celibatu oraz do odmawiania modlitwy brewiarzowej.

Kulminacyjnym punktem była modlitwa święceń oraz gest nałożenia rąk na każdego z diakonów, później udali się oni do prezbiterium gdzie po raz pierwszy założyli szatę liturgiczną przeznaczoną dla nich – dalmatykę.

Po otrzymaniu księgi Ewangelii, przez co zostali przeznaczeni do jej głoszenia oraz wypełnianie jej zaleceń z wiarą, starsi diakoni przekazali pocałunek pokoju nowym diakonom oraz ustąpili im miejsca przy posłudze obok księdza Arcybiskupa.

Bezpośrednim przygotowaniem do święceń były rekolekcje, które odbyły się w domu rekolekcyjnym w Studzienicznej poprowadzone przez ojca duchownego ks. kan. Dariusza Sokołowskiego

Na koniec nowo wyświęceni diakoni złożyli serdeczne podziękowania Bogu za dar powołania, a za okazane im zaufanie dla Arcybiskupa Edwarda, oraz księżom moderatorom i profesorom, a także rodzinom za to, że ich dom był pierwszym seminarium.

Po Mszy Świętej w naszym seminarium odbyła się uroczysta kolacja

Sakrament święceń w stopniu diakonatu otrzymali:

Radosław Backiel z par. pw. NMP Matki Kościoła w Białymstoku

Karol Godlewski z par. katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku

Gaweł Korzeniecki z par. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białymstoku

Tomasz Mnich z par. pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Białymstoku

Kamil Przymierski z par. pw. Świętej Trójcy w Juchnowcu

Damian Silwonik z par. pw. NMP z Guadalupe w Białymstoku

Relacja w serwisie www.archibial.pl

GALERIA