loading Wczytywanie

Aktualności

Święcenia prezbiteratu

| autor:

W dniach 26-27.05 nasza wspólnota seminaryjna przeżywała radosne chwilę, podczas których nasi bracia przyjęli sakrament święceń w stopniu diakonatu i prezbiteratu.

Święcenia prezbiteratu rozpoczęły się od złożenia przyrzeczeń w naszej kaplicy seminaryjnej. Tam diakoni złożyli wyznanie wiary oraz wyrazili gotowość do służby w Kościele.

Po złożeniu przyrzeczeń wspólnota seminaryjna udała się do auli św. Kazimierza, gdzie diakoni oraz ich bracia z roku, którzy oczekują na święcenia otrzymali dyplom potwierdzający ukończenie studiów teologicznych z tytułem magistra. Przyszli prezbiterzy otrzymali również błogosławieństwa papieskie

Msza św. w archikatedrze rozpoczęła się o godz. 11:00, przewodniczył jej JE Ks. Abp Edward Ozorowski a koncelebrował JE Ks. Abp Stanisław Szymecki oraz inni kapłani.

Po Ewangelii Arcybiskup Edward odczytał pouczenie do przyszłych prezbiterów przewidziane w obrzędzie święceń.

Następnie przyszli prezbiterzy złożyli swoje przyrzeczenia, posłuszeństwa biskupowi, celibatu oraz odmawiania liturgii godzin.

Schola seminaryjna odśpiewała Litanię do Wszystkich Świętych w czasie, której diakoni przyjęli postawę prostracji (leżenie krzyżem). Po tej Litanii przez włożenie rąk i odśpiewanie modlitwy święceń Arcybiskup udzielił sakramentu święceń w stopniu prezbiteratu.

Później nasz Pasterz namaścił im ręce olejem Krzyżma św. oraz wręczył kielich z winem oraz patenę z chlebem na znak tego, że ich całe życie ma być utożsamiane ze składaną ofiarą eucharystyczną.

Nowo wyświęceni kapłani współkoncelebrowali Mszę świętą z księżmi Arcybiskupami oraz pozostałymi kapłanami.

Po modlitwie po komunii neoprezbiterzy złożyli podziękowania Dobremu Bogu oraz Księdzu Arcybiskupowi, księżom moderatorom i profesorom, braciom alumnom oraz rodzinom.

Następnie Ksiądz rektor Andrzej Proniewski odczytał ich pierwsze nominacje duszpasterskie do posługi w parafiach naszej archidiecezji, które wręczył im Ksiądz Arcybiskup:

Ks. mgr Stanisław Bolesta do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Białymstoku,

ks. mgr Rafał Danilczuk do parafii pw. Narodzenia NMP w Krypnie,

ks. mgr Jacek Guzowski do parafii pw. św. Antoniego w Sokółce,

ks. mgr Adrian Karwowski do parafii pw. NMP Królowej Rodzin w Białymstoku,

ks. mgr Adam Kiermut do parafii pw. św. Karola Boromeusza w Białymstoku,

ks. mgr Łukasz Kruszewski do parafii pw. Świętej Trójcy w Sidrze,

ks. mgr Robert Matys do parafii pw. św. Antoniego w Sokółce,

ks. mgr Marcin Sztrom do parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Białymstoku,

ks. mgr Jakub Targoński do parafii pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku.

Link do relacji w serwisie www.archibial.pl

GALERIA