loading Wczytywanie

Aktualności

Obłóczyny

| autor:

​W piątek 29.09.2017, dzień święta Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, wspólnota seminaryjna zgromadziła się o godz. 16.30 w kościele św. Wojciecha w Białymstoku.

Podczas uroczystej liturgii alumni trzeciego roku przyjęli strój duchowny. Najświętszą ofiarę mszy świętej sprawował Abp Tadeusz Wojda SAC wraz z księżmi moderatorami seminarium. W eucharystii uczestniczył także Bp Henryk Ciereszko oraz licznie zgromadzeni kapłani, rodzina i przyjaciele alumnów roku trzeciego. 

Na początku eucharystii Ksiądz Arcybiskup pouczył alumnów o znaczeniu stroju duchownego oraz poświęcił nowe sutanny, birety i komże. Alumni w asyście zaproszonych kapłanów przywdzieli w zakrystii sutanny. Następnie Arcybiskup Metropolita nałożył alumnom komże – symbol nowego człowieka, który został przez Boga stworzony w sprawiedliwości i świętości prawdy. 

Homilię wygłosił ks. Rafał Kamiński CSMA, który prowadził rekolekcje przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego w Seminarium. Wskazywał on na wartość sutanny, będącej znakiem odważnego przyznania się do Chrystusa i Kościoła. Zachęcał także obłóczonych alumnów, aby wzorowali się na patronach dnia – Archaniołach Michale, Gabrielu i Rafale. Kaznodzieja zapraszał wszystkich zebranych w świątyni do nieustannego zachwycania się Bogiem, na wzór św. Michała, wołającego: „Któż jak Bóg?”. 

Na zakończenie najświętszej ofiary Arcybiskup Metropolita zwrócił się do alumnów, zachęcając do ciągłego stawania się nowym człowiekiem, podążającym za Chrystusem. Życzył także, aby noszenie stroju duchownego było dobrym świadectwem życia z Jezusem i służby w Jego Kościele. Arcypasterz podziękował także rodzicom alumnów za wychowanie synów w duchu chrześcijańskiej miłości oraz wspieranie ich na drodze ku Chrystusowemu kapłaństwu. 

Po zakończeniu liturgii, wspólnota seminaryjna oraz zaproszeni goście udali się do refektarza seminaryjnego na wspólny posiłek. 

W tym roku strój duchowny przyjęli: al. Marcin Stocki z parafii p.w. Jezusa Miłosiernego w Czarnej Białostockiej; al. Przemysław Cimoch z parafii p.w. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku oraz al. Marcin Kupiński z parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaświłach. 

Pamiętajmy o obłóczonych w tym roku alumnach w naszych modlitwach. Polecajmy ich opiece Matki Miłosierdzia i wstawiennictwu św. Jerzego, patrona białostockiego seminarium.

GALERIA