loading Wczytywanie

Aktualności

Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018

| autor:

30 września 2017 roku, w liturgiczne wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i Dr Kościoła, wspólnota Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku zainaugurowała nowy rok formacyjny.

Pierwszym i najważniejszym punktem uroczystości była Eucharystia w seminaryjnej kaplicy pw. św. Jerzego Męczennika, której przewodniczył abp dr. Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Białostocki. Koncelebrowali abp prof. Edward Ozorowski, bp dr hab. Henryk Ciereszko oraz licznie zgromadzeni kapłani z moderatorami i profesorami seminarium na czele. 

W kazaniu Metropolita Białostocki, powołując się na soborowe i papieskie dokumenty traktujące o formacji kapłańskiej i kandydatów do kapłaństwa wskazał na priorytety, które powinny przewodzić wszelkim wysiłkom podejmowanym w tym nowym roku formacyjnym. 

Nawiązując do odczytywanego dziś fragmentu Ewangelii zachęcał też, by alumni nie bali się stawiać Jezusowi pytań o swoją drogę. 

Po Mszy Świętej miała miejsce sesja inauguracyjna w Auli św. Kazimierza, której przewodniczył rektor seminarium, ks. dr hab. Andrzej Proniewski, prof. UwB. 

Słowo podziękowania skierował do kończących w tym roku pracę naukową w Seminarium wykładowców: abpa prof. Edwarda Ozorowskiego, ks. dr. Stanisława Hołodoka i pani mgr Marii Redkowskiej. 

Następnie sprawozdanie z działalności AWSD w roku akademickim 2016/2017 przedstawił ksiądz wicerektor, dr Marian Strankowski. 

Jednym z głównych punktów sesji inauguracyjnej było wręczenie indeksów 8 alumnom I roku naszego seminarium, którego dokonał ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, dziekan wydziału teologicznego UKSW

Wykład inauguracyjny pt. „Renesans apologii” wygłosił fundamentolog, kapłan diecezji łomżyńskiej, ks. dr hab. Przemysław Artemiuk.

Sesję i obchody zakończyło słowo pasterskie i błogosławieństwo Metropolity, abpa Tadeusza Wojdy.

GALERIA