loading Wczytywanie

Aktualności

Droga Krzyżowa ulicami Białegostoku

| autor:

Dnia 23 marca 2018 roku odbyła się Miejska Droga Krzyżowa. Duchowieństwo i wierni Metropolii białostockiej przeszli od archikatedry do kościoła pw. św. Rocha.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpoczęła Msza św. w archikatedrze o godzinie 18:00. Po niej, kilkanaście tysięcy białostoczan, już po raz dwudziesty czwarty, przeszło uczestnicząc w nabożeństwie pasyjnym ulicami centrum miasta, od archikatedry - ulicą Rynek Kościuszki i Lipową - do kościoła pw. św. Rocha.

Na czele procesji, drewniany krzyż nieśli kolejarze. Tegoroczne rozważania Drogi Krzyżowej zostały przygotowane przez księdza Jarosława Ciuchnę - Głównego Koordynatora Ruchu Odnowy w Duchu Świętym w Archidiecezji Białostockiej, natomiast odczytali je członkowie tejże wspólnoty. Podczas każdej z czternastu stacji, można było wsłuchać się w tajemnicę odkupieńczej męki Chrystusa i jej roli w dzisiejszych czasach.

„Przez chrzest umarłem z tobą. Przez chrzest i bierzmowanie, Duch Święty wycisnął na mnie swoją pieczęć, znak przynależności do ciebie. Wierzę więc, że z tobą również zmartwychwstanę.” – między innymi taka refleksja wybrzmiała podczas jednego z rozważań.

W Drodze Krzyżowej wzięli udział: Abp Tadeusz Wojda, Bp Henryk Ciereszko, księża i alumni Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, przedstawiciele władz miasta i województwa, na czele z prezydentem Białegostoku – Tadeuszem Truskolaskim oraz licznie zebrani wierni.

„Idąc w Drodze Krzyżowej, mogliśmy na nowo odczytywać swoją relacje do Chrystusa i drugiego człowieka. Przyszliśmy, bo czujemy że krzyż wniesie w nasze życie nową nadzieję. Przyszliśmy, bo chcemy zwyciężać w naszym życiu: grzech, nieprawość i trudności, a także aby patrząc na Chrystusa podnosić się ze słabości.” – powiedział Arcybiskup Tadeusz Wojda.

Metropolita białostocki wyjaśnił znaczenie krzyża: „Krzyż to otwarta księga miłości, której nieustannie uczymy się od Jezusa Chrystusa. Krzyż to przykład jak należy miłować drugiego człowieka. Krzyż to świadectwo wielkiego miłosierdzia względem każdego z nas”

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa, Arcybiskup Metropolita Tadeusz Wojda wyraził ogromną wdzięczność osobom odpowiedzialnym za przygotowanie i bezpieczny przebieg Drogi Krzyżowej oraz wszystkim zebranym, za liczne przybycie.

GALERIA