loading Wczytywanie

Aktualności

http://www.jasnagora.com/

V Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych

| autor:

Ponad 2000 alumnów i 300 przełożonych seminaryjnych spotkali się w duchowej stolicy naszego kraju by wspólnie się modlić i dziękować Bogu za dar powołania.

17 i 18 kwietnia br. odbywała się w Częstochowie V Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych pod hasłem: „W sercu Jezusa, w sercu Maryi”. W tej pielgrzymce wzięła udział delegacja kleryków wraz z księdzem Prefektem.

Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy Apelem Jasnogórskim, podczas którego rozważanie wygłosił ks. Wojciech Wójtowicz Rektor WSD w Koszalinie. Na zakończenie głos zabrał JE ks. Abp Jorge Carlos Patron Wong - sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa.
Pierwszym punktem podczas drugiego dnia pielgrzymowania było spotkanie w Archikatedrze Częstochowskiej. Po przywitaniu nas przez JE ks. Abp Wacława Depo konferencję wygłosił Metropolita Łódzki ks. Abp Grzegorz Ryś. Na podstawie Ewangelii wg. św. Mateusza mówił o jarzmie, które jeśli nie jest przez nas ukochane, przygniecie nas do ziemi. Wezwał nas do realnego patrzenia na swoje powołanie i codziennej radości z tego co już jest naszym udziałem w służbie Bogu, Kościołowi i Ludowi Bożemu. Naszą odpowiedzią na usłyszane słowo była Adoracja Najświętszego Sakramentu, której przewodniczył JE ks. Bp Andrzej Przybylski. Po jej zakończeniu udaliśmy się w procesji różańcowej, pod przewodnictwem Prymasa Polski JE ks. Abp Wojciecha Polaka, do Klasztoru na Jasną Górę, by powierzyć Matce wszystkich alumnów i profesorów naszego seminarium. Zwieńczeniem całego pielgrzymowania była uroczysta Msza Święta sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej przez Sekretarza Kongregacji. W homilii celebrans mówił: „Moje kapłaństwo nie jest moim projektem. A moja parafia nie jest moim prywatnym ogródkiem, który mogę uprawiać jak mi się tylko podoba. Logika Ewangelii zaprasza nas do przyjęcia tego, co Pan mi daje, a zatem całej rzeczywistości mojego życia. Tej, a nie innej wspólnoty seminaryjnej. Tych, a nie innych formatorów. Tego, a nie innego biskupa. Tej, a nie innej diecezji. Tej, a nie innej parafii. Mam być dyspozycyjny wobec tego, co otrzymuję. Otwarty i wrażliwy na innych.”

Po zakończonej Mszy Świętej zawierzyliśmy wszystkie polskie seminaria duchowne Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi za pośrednictwem Jego Matki, Pani Jasnogórskiej. Bogu niech będą dzięki za ten wspaniały czas wspólnej modlitwy i tworzenia jednego, wielkiego seminarium.

Zdjęcia: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-11841/zdjecia