loading Wczytywanie

Aktualności

Pasterze niezłomni … i święci.

| autor:

W dniach 9-10 maja w AWSD w Białymstoku miały miejsce obchody 50. rocznicy śmierci biskupów: Adama Sawickiego, Władysława Suszyńskiego i Ignacego Świrskiego.

W dniach 9-10 maja w AWSD w Białymstoku miały miejsce obchody 50. rocznicy śmierci biskupów: Adama Sawickiego, Władysława Suszyńskiego i Ignacego Świrskiego.

9 maja w seminarium odbył się wieczór wspomnień poświęcony 50-tej rocznicy śmierci bp. Adama Sawickiego, bp. Władysława Suszyńskiego i bp. Ignacego Świrskiego. Rozpoczął się od wprowadzenia ks. dr Adama Szota w tematykę filmu „Z Wilna do nieba”. Po krótkich słowach wstępu został wyświetlony film wyreżyserowany przez Mirosława Krzyszkowskiego oraz Jana Świrskiego. Film przybliżył nam postać biskupa Ignacego Świrskiego, pierwszego rektora Seminarium w Białymstoku, ordynariusza diecezji siedleckiej.

W drugiej części wieczoru księża seniorzy wspominali zmarłych biskupów. Głos zabrał ks. Infułat Zygmunt Lewicki, ks. dr Tadeusz Krahel oraz ks. Infułat Adam Krasiński.

Następnego dnia, 10.05.2018 w auli św. Kazimierza w AWSD w Białymstoku miała miejsce sesja naukowa poświęcona osobom zmarłych Pasterzy. Sesję naukową przewodniczył ks. dr Tadeusz Kasabuła, Dyrektor Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego i wykładowca naszego seminarium. Bardzo interesujące referaty wygłosili dostojni prelegenci. Program wyglądał następująco:

ks. dr Adam Szot – „Pierwszy rok studiów seminaryjnych w Białymstoku 1945/1946”

dr hab. Krzysztof Sychowicz – „Stosunki państwo- Kościół na Białostocczyźnie w latach 1955-1968”

ks. dr Tadeusz Krahel – „O biskupie Adamie Sawickim” (+ 20.05.1968)

ks. dr hab. Andrzej Proniewski (AWSD) – „Biskup Władysław Suszyński – duszpasterz i nauczyciel” (+ 27.10.1968)

mgr Weronika Kaczorowska – „Kardynał Stefan Wyszyński - zwornik Kościoła w Polsce”

Zainteresowanie wzbudził fakt, że fachowo opracowane tematy były odkrywcze, uchylały wcześniej nieodkryte i mało komu znane informacje z życia bp. Adama Sawickiego, bp. Władysława Suszyńskiego i bp. Ignacego Świrskiego, których łączy jeden i ten sam rok śmierci (1968) oraz to, że byli pasterzami białostockiej owczarni. Dziś bp Ignacy Świrski, pierwszy rektor w białostockim seminarium jest w drodze na ołtarze. Trwa jego proces beatyfikacyjny.

GALERIA