loading Wczytywanie

Aktualności

Święcenia prezbiteratu w Archikatedrze Białostockiej

| autor:

26.05.2018 roku sześciu diakonów białostockiego seminarium przyjęło sakrament święceń w stopniu prezbiteratu.

Najpierw o godz. 9:15 w kaplicy seminaryjnej rozpoczął się pierwszy etap uroczystości święceń: kandydaci złożyli wyznanie wiary, przysięgę wierności i podpisali deklarację przed święceniami w stopniu prezbiteratu z prośbą o dopuszczenie do stanu kapłańskiego. Następnie w Auli św. Kazimierza odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów ukończenia studiów. Ks. Rektor życzył kandydatom, by ich formacja nie zakończyła się, by chętnie oni korzystali z „permanentnej formacji kapłana”. Na pamiątkę okresu formacji seminaryjnej kandydaci do kapłaństwa otrzymali pamiątki z błogosławieństwem Ojca Świętego Franciszka.

O godzinie 11:00 w Archikatedrze Białostockiej rozpoczęła się uroczysta liturgia z obrzędem święceń kapłańskich pod przewodnictwem JE ks. abp Tadeusza Wojdy, Metropolity Białostockiego.

Przywołując słowa św. Jana Vianneya, że „kapłaństwo to miłość serca Jezusowego”, abp Wojda podkreślał: „Kapłan staje się miłością serca Jezusa Chrystusa, staje się amforą pełną tej miłości, z której każdy człowiek ma prawo zaczerpnąć tyle, ile potrzebuje. Baczcie, by nikt nie odszedł od was spragniony lub nienasycony. Baczcie też, aby ta amfora nigdy się nie wyczerpała, aby była stale i systematycznie napełniana miłością Chrystusową”.

Po homilii ks. Rektor zaświadczył wobec ks. Metropolity i wszystkich zebranych o godności kandydatów do przyjęcia święceń i poprosił o wyświęcenie sześciu diakonów na prezbiterów. Abp Metropolita pouczył kandydatów o obowiązkach wynikających z przyjęcia posługi w Kościele, skierował słowo do rodziców kandydatów, przypominając o obowiązku i powinności głoszenia przez nich Ewangelii, sprawowania świętych obrzędów Eucharystii i sakramentów. Kandydaci wyrazili wolę przyjęcia święceń jako gorliwi współpracownicy biskupów, przyrzekli cześć i posłuszeństwo ks. Abpowi i Jego następcom. Podczas odśpiewanej przez wszystkich zebranych Litanii do Wszystkich Świętych kandydaci przyjęli postawę prostracji. Istotnym elementem uroczystej liturgii było nałożenie rąk i modlitwa święceń przez ks. Metropolitę i wszystkich obecnych kapłanów. Dopełnieniem tego było namaszczenie dłoni nowych kapłanów olejem Krzyżma św., podanie pateny z hostią i kielicha z winem oraz nałożenie szat liturgicznych przez starszych prezbiterów. Po uroczystym obrzędzie święceń nowo wyświęceni kapłani koncelebrowali wspólnie z Abpem Ordynariuszem i pozostałymi księżmi Najświętszą Ofiarę.

Na zakończenie Eucharystii rektor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego, ks. dr hab. Andrzej Proniewski odczytał neoprezbiterom dekrety kierujące ich do posługi w parafiach archidiecezji. Nowym kapłanom wręczył je Arcybiskup Metropolita.

Neoprezbiterzy zostali skierowani do następujących parafii:

ks. mgr Radosław Backiel do parafii pw. Opatrzności Bożej w Michałowie

ks. mgr Karol Kajetan Godlewski do parafii pw. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża w Korycinie

ks. mgr Gaweł Korzeniecki do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach

ks. mgr Tomasz Mnich do parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sokółce

ks. mgr. Kamil Przymierski do parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana w Choroszczy

ks. mgr Damian Silwonik do parafii pw. Świętej Trójcy w Jasionówce

Link homilii ze święceń kapłańskich: https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=vRO8tm5Vapk

GALERIA