loading Wczytywanie

Aktualności

Obłóczyny alumnów roku III

| autor:

Czterech alumnów z roku trzeciego po raz pierwszy założyło strój duchowny.

Uroczysta Msza Św. odbyła się dnia 28 września 2018 roku w Archikatedrze Białostockiej, na którą złożyły się trzy ważne wydarzania, a mianowicie Dnia Patrona miasta – bł. Michała Sopoćki, 25 rocznica odejścia do domu Pana Księdza Arcybiskupa Edwarda Kisiela oraz obłóczyny alumnów Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.

Uroczystości przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda, który również wygłosił kazanie do licznie zgormadzonego ludu. Metropolita Białostocki przybliżył nam postać bł. Michał Sopoćki jako niestrudzonego i gorliwego kapłana, a także krzewiciela kultu Miłosierdzia Bożego. Nawiązując do Ewangelii przytoczył obraz Dobrego Pasterze, z którego niewątpliwie czerpał bł. ksiądz Michał i który z pewnością powien być wzorem dla kapłanów i osób przygotowujących się do kapłaństwa.

Sam moment obłóczyn odbył się na początku eucharystii. Ksiądz Arcybiskup pouczył alumnów o znaczeniu stroju duchownego oraz poświęcił nowe sutanny i komże. Następnie alumni udali się do zakrystii, gdzie w asyście księży włożyli sutanny. Następnie Metropolita nałożył alumnom komże jako symbol nowego człowieka, który został przez Boga stworzony w sprawiedliwości i świętości prawdy.

Na koniec Mszy Świętej nie mogło oczywiście zabraknąć podziękowań, a także Ksiądz Arcybiskup prosił wiernych o modlitwę w intencji kapłanów, aby na wzór Jezusa Dobrego Pasterza prowadzili powierzonych im wiernych.

Po zakończonej eucharystii kapłani wraz z Arcypasterzem udali się do grobu Księdza Arcybiskupa Edwarda Kisiela Pierwszego Metropolitę Białostockiego, gdzie został odśpiewana modlitwa „Anioł Pański”. Z okazji okrągłej rocznicy chcielibyśmy zaprosić do obejrzenia filmu ze wspomnieniami, który przybliży nam tą, jakże ważna dla naszej archidiecezji, postać. (https://youtu.be/sjgg_Lvak68)

W tym roku strój duchowny przyjęli: Dariusz Adamski z parafii p.w. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku, Karol Dzierżek z parafii p.w. św. Stanisława B.M w Białymstoku, Michał Rogucki z parafii p.w. Ducha Świętego w Białymstoku, Daniel Truskolaski z parafii p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy.

Pamiętajmy o obłóczonych w tym roku alumnach w naszych modlitwach. Polecajmy ich opiece Matki Miłosierdzia i wstawiennictwu św. Jerzego, patrona białostockiego seminarium. 

GALERIA