loading Wczytywanie

Aktualności

Inauguracja roku akademickiego 2018/2019

| autor:

„Gaudeamus igitur, Juvenes dum sumus” – w sobotę 29 września miała miejsce uroczysta inauguracja 73. roku akademickiego w AWSD w Białymstoku – najstarszej uczelni wyższej naszego miasta.

Sesję inauguracyjną poprzedziła Najświętsza Ofiara Mszy Świętej, celebrowana w kaplicy seminaryjnej.

Uroczystą liturgię sprawował JE Abp Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki wraz z Abp. Edwardem Ozorowskim, Bp. Henrykiem Ciereszko oraz licznie zgromadzonymi kapłanami.

W homilii Abp Wojda wskazywał na misję aniołów i archaniołów w życiu Kościoła. Przywołał m. in. fragment Kanonu Rzymskiego: Niech Twój święty Anioł zaniesie tę Ofiarę na ołtarz w niebie.

Zachęcał również alumnów seminarium, aby za zawołaniem św. Michała „Któż jak Bóg”, w każdej chwili naszego życia na pierwszym miejscu stawiać Chrystusa.

Po zakończeniu Mszy Świętej, ks. Piotr Tomasik, dziekan wydziału teologicznego UKSW wraz z ks. Rektorem Andrzejem Proniewskim dokonali immatrykulacji ośmiu alumnów roku pierwszego, którzy otrzymali indeksy UKSW oraz złożyli ślubowanie.

Wykład inauguracyjny wygłosił Prof. Dr hab. Cezary Kuklo. W swoim wystąpieniu przedstawił rolę Kościoła Rzymskokatolickiego w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w ciągu stu lat jej istnienia na mapach Europach. Była to swoista synteza najważniejszych wydarzeń historii i postaci takich jak Prymas August Hlond i Prymas Stefan Wyszyński.

Inaugurację zakończył wspólny posiłek południowy w refektarzu seminaryjnym.

GALERIA