loading Wczytywanie

Aktualności

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

| autor:

8 grudnia obchodziliśmy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

Ta prawda została zatwierdzona przez Kościół dogmatem i ogłoszona 8 grudnia 1854 roku bullą Ineffabilis Deus bł. Piusa IX, oto jej fragment:

Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swojego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga oraz ze względu na przewidywane zasłu­gi Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana wolna od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego.

Tradycją seminaryjną jest coroczne organizowanie akademii z tej okazji. Alumni roku I w Kaplicy seminaryjnej zostali włączeni do Rycerstwa Niepokalanej, Liturgii przewodniczył ks. rektor Seminarium Andrzej Proniewski. Zaproszony z Warszawy ks. prof. dr hab. Jacek Nowak, wygłosił konferencję na temat: sposoby i kierunki kultu maryjnego. Przedstawił on 2 kierunki owego kultu. Pierwszy chrystotypiczny, inaczej od Maryi, polega na przyjęciu postawy, w której człowiek oczekuje od Maryi łask i wszelkich darów, o które prosi. Natomiast niczego nie wymaga od siebie. Drugi kierunek eklezjotypiczny, inaczej na wzór Maryi, polega na kontemplacji Maryi. Jest to trudniejsze, gdyż zakłada zmienianie naszego życia opierając się na wzorze jakim jest Maryja. Profesor Nowak wykazał także, iż te kierunki nie wykluczają się, lecz dopełniają.

Na zakończenie alumni roku III przedstawili sztukę „Rotmistrz”, która ukazuje odwagę, wiarę i wielkość osoby Rotmistrza Witolda Pileckiego, który poświęcił swoje życie za Ojczyznę.

GALERIA