loading Wczytywanie

Aktualności

Trójgłos Ekumeniczny

| autor:

24 stycznia 2019 r. o godz. 17 w budynku AWSD odbył się, tradycyjny już, Trójgłos Ekumeniczny, opatrzony mottem: „Młodzież wyzwaniem chrześcijaństwa”.

Tegoroczna 19. edycja Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Wszystkich Chrześcijan, przebiegająca pod hasłem: „Dąż do sprawiedliwości” (Pwt 16, 18-20), miała – wzorem lat ubiegłych – swój stały punkt w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium w Białymstoku.

Spotkanie prowadził i w imieniu całej wspólnoty seminaryjnej przywitał zabranych gości ks. Marian Strankowski, wicerektor AWSD. Podczas spotkania obecny był także ks. Radosław Kimsza, delegat arcybiskupa Metropolity ds. dialogu międzyreligijnego i ekumenicznego. Ponadto wzięli w nim udział: przedstawiciele moderatorów i profesorow AWSD, alumni, siostry zakonne (Misjonarki Świętej Rodziny) oraz zaproszeni goście.

Spotkanie rozpoczęło się w Auli św. Kazimierza od przywitania prelegentów i gości przez ks. Mariana Strankowskiego, wicerektora AWSD. Wszyscy prelegenci swoje referaty poświęcili wezwaniu tegorocznego Trójgłosu o wyzwaniu stawianemu chrześcijaństwu w pracy z młodzieżą.

W imieniu Kościoła ewangelicko-augsburskiego wystąpił ks. Tomasz Wigłasz, którego referat skupił się wokół niektórych form pracy z młodzieżą w Kościele ewangelicko-augsburskim. Kolejny referat zaprezentował ks. Paweł Szwed, przedstawiciel Kościoła prawosławnego. Jego wystąpienie poświęcone było niektórym przejawom duszpasterskiej pracy z młodzieżą. Przedstawił też dwa świadectwa z życia młodych osób i omówił krótko założenia i działalność „Bractwa młodzieży prawosławnej w Polsce”.

Z ramienia Kościoła rzymskokatolickiego referat przedstawił ks. Kamil Dąbrowski, dyrektor Białostockiej Szkoły Nowej Ewangelizacji, zwracając między innymi uwagę na fakt, że w pierwszym rzędzie osoby zajmujące się ewangelizacją same powinny być świadkami Jezusa w swoim życiu. Wspomniał o swoich doświadczeniach w pracy z młodzieżą, wskazując też na oczekiwania ludzi młodych wobec Kościoła. Przyrównując dzisiejszą sytuację ludzi młodych do biblijnego przekazu uczniów uciekających z Jerozolimy do Emaus, zwrócił uwagę na to, w jaki sposób ludzie Kościoła mogą „towarzyszyć” ludziom młodym na ich drogach życia.

Następnie w kaplicy seminaryjnej miało miejsce wspólne nabożeństwo Nieszporów ekumenicznych, którym przewodniczył ks. R. Kimsza. Kaznodzieją Nieszporów był ks. Adam Grześkowiak, przedstawiciel Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

GALERIA