loading Wczytywanie

Aktualności

źródło: www.archibial.pl

Uroczystość Świętego Kazimierza

| autor:

W Metropolii Białostockiej szczególnym dniem jest 4 marca. W tym dniu obchodzimy Uroczystość Świętego Kazimierza – patrona naszej prowincji kościelnej.

Główne obchody uroczystości odbyły się w parafii pw. św. Kazimierza w Białymstoku. W dolnym kościele parafialnym została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem J.E. ks. abp. Tadeusza Wojdy SAC – metropolity białostockiego. Koncelebrowali ją abp Edward Ozorowski, bp Henryk Ciereszko, bp Tadeusz Pikus, bp Janusz Stepnowski, bp Tadeusz Bronakowski i bp Stanisław Stefanek oraz księża z metropolii.

Homilię wygłosił ks. abp Edward Ozorowski. Kaznodzieja przybliżył osobę św. Kazimierza, nakreślił rys kulturowy w XV w. w Królestwie Polskim, a także omówił 3 filary duchowości naszego patrona – Bóg, modlitwa i Kościół. Oprawę muzyczną zapewniły połączone chóry z parafii pw. św. Kazimierza, z parafii pw. NMP Matki Kościoła i z seminarium, pod batutą ks. Krzysztofa Łapińskiego. W uroczystościach uczestniczyli przedstawicieli Białostockiej Kapituły Metropolitalnej, księża profesorowie i moderatorzy seminarium, siostry zakonne, alumni i wierni z naszej metropolii.

W słowie końcowym ks. abp Tadeusz Wojda zachęcił do modlitwy za wstawiennictwem św. Kazimierza oraz do naśladowania jego cnót.