loading Wczytywanie

Aktualności

Uroczystości odpustowe ku czci św. Jerzego

| autor:

We środę, 1 maja przeżywaliśmy uroczystość św. Jerzego – patrona Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego.

Uroczysta Eucharystia odbyła się w kaplicy Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku o godz. 11:00, której przewodniczył J. E. ks. abp Edward Ozorowski. W Mszy Św. odpustowej wzięli również udział ks. bp Henryk Ciereszko, księża-moderatorzy na czele z ks. rektorem Andrzejem Proniewskim, księża profesorowie, licznie zebrani duchowni białostockiego prezbiterium, alumni seminarium, siostry zakonne, pracownicy świeccy oraz zaproszeni goście.

Wszystkich przybyłych gości powitał rektor uczelni, który wyraził radość ze spotkania oraz możliwości wspólnej modlitwy w tym szczególnym dniu.

Homilię odpustową wygłosił ks. Krzysztof Kowalewski – proboszcz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Kozińcach. Kaznodzieja odwołując się do słów z pierwszego czytania – „pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia” (Ap 21, 6) – zwrócił uwagę na fakt, że „ile pragnienia w człowieku tyle tej wody, którą Pan Bóg, Duch Święty może te pragnienie zaspokoić. Ile pragnienia tyle łaski”. Dalej dodał: „trudno jest pragnąć wody życia, jeśli człowiek już wcześniej to pragnienie zaspokoił innymi substancjami”.

Ks. Arcybiskup w słowie końcowym podkreślił, że „świat, w którym żyjemy nieustannie się zmienia (…) ale jest więc w świecie coś co się nie zmienia. Niezmieniony został cel ostateczny do którego wezwany został człowiek, niezmieniony jest Pan Bóg, który nas do tego celu powołał (…) jeśli będziemy trzymali się Pana Boga to do tego celu dojdziemy”.

Po zakończonej Mszy Świętej społeczność seminaryjna oraz zaproszeni goście udali się do refektarza na wspólny posiłek.

GALERIA