loading Wczytywanie

Aktualności

XVII Festiwal Nauki i Sztuki w AWSD

| autor:

24 maja 2019 r. Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku zorganizowało dwa wydarzenia w ramach podlaskiego festiwalu.

O godzinie 11 w Auli św. Kazimierza Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku został przeprowadzony wykład poświęcony historii i architekturze Bazylik Białegostoku. Wykład rozpoczął ks. Ireneusz Korziński. Przedstawił on historię Białegostoku i dwóch bazylik. Zwrócił uwagę na fakt szybkiego rozwijania się Białegostoku, co przyczyniło się do wybudowania tych dwóch świątyń. Następnie drugi prelegent – ks. dr Jan Nieciecki w zwięzły sposób przedstawił rys architektoniczny białostockich bazylik. Opisał sylwetki architektów, etapy budowy i przyczyny, dzięki którym kościoły te otrzymały określone rozwiązania budowlane. Wykład został dobrze przyjęty przez zaciekawioną tematem publiczność zgromadzoną w auli seminaryjnej.

O godzinie 15 w Auli św. Kazimierza Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku zostały przeprowadzone warsztaty poświęcone Liturgii Kościoła Rzymskokatolickiego. Dokument papieża Benedykta XVI na nowo przypomniał, że cały Kościół ma jeden obowiązujący ryt sprawowania liturgii, ale istnieją różne formy, które wyrażają naszą modlitwę. Warsztaty przybliżyły moment ofiarowania darów, który ma miejsce podczas każdej Mszy Świętej. Zostały wykazane podobieństwa i różnice, które możemy zauważyć między dwiema formami. Dzięki prezentacji multimedialnej uczestnicy mogli zobaczyć jak wygląda sprawowanie liturgii w obu formach jednego rytu rzymskiego.

Ponadto przez cały dzień była możliwość zwiedzenia gmachu seminaryjnego.

GALERIA