loading Wczytywanie

Aktualności

Obłóczyny alumnów roku III

| autor:

​Na zakończenie rekolekcji, poprzedzających rozpoczęcie nowego Roku Akademickiego, sześciu alumnów naszego seminarium przyjęło strój duchowny.

Po trzydniowych zmaganiach duchowych - prowadzonych przez o. Pawła Buckiego SJ, nowego proboszcza parafii pw. św. Stanisława Kostki w Wasilkowie – nadszedł oczekiwany moment dla alumnów z roku trzeciego, którzy przyjęli na siebie ten wspaniały symbol przynależności do Chrystusa.

Uroczysta Msza Św. z obrzędem obłóczyn miała miejsce w parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku o godz. 16:30. Liturgii przewodniczył abp Tadeusz Wojda SAC wraz z księżmi moderatorami seminarium. W eucharystii uczestniczył także abp senior Edward Ozorowski oraz licznie zgromadzeni kapłani, rodzina i przyjaciele alumnów roku trzeciego. Sam moment obłóczyn odbył się na początku eucharystii. Ksiądz Arcybiskup pouczył alumnów o znaczeniu stroju duchownego oraz poświęcił nowe sutanny i komże. Po czym alumni udali się do zakrystii, gdzie w asyście księży włożyli sutanny. Następnie Metropolita nałożył alumnom komże jako symbol nowego człowieka, który został przez Boga stworzony w sprawiedliwości i świętości prawdy. W homilii Metropolita Białostocki zwrócił szczególną uwagę na aspekt modlitwy i ciszy w formacji seminaryjnej.

W tym roku strój duchowny przyjęli: Mieszko Czaplejewicz z parafia pw. św. Stanisława B.M. w Dąbrowie Białostockiej, Robert Danielak z parafia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Karakulach, Konrad Łabieniec z parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy w Białymstoku, Michał Olszański z parafia pw. Krzyża Świętego w Grabówce, Maciej Radziszewski z parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kleosinie, Jakub Taudul z parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Białymstoku.

Od dnia obłóczyn sutanna staje się obowiązującym strojem alumnów. Stanowi ona czytelny znak wyboru drogi kapłańskiej i zobowiązuje do jeszcze bardziej dojrzałego przeżywania tej decyzji. Pamiętajmy w naszych modlitwach o nowo obłóczonych alumnach. Polecajmy ich opiece Matki Miłosierdzia i wstawiennictwu św. Jerzego, patrona białostockiego seminarium.

GALERIA