loading Wczytywanie

Aktualności

Uroczystości odpustowe w białostockim seminarium

| autor:

24 kwietnia jest co roku wyjątkowym dniem w życiu społeczności seminaryjnej. W tym roku uroczystości były obchodzone w dość nietypowych okolicznościach.

Głównym punktem obchodów patronalnych ku czci św. Jerzego była Msza Św. o godzinie 11:00 celebrowana przez Abp. Tadeusza Wojdę , Metropolitę Białostockiego wraz z abp. Edwardem Ozorowskim, bp. Henrykiem Ciereszką oraz kapłanami mieszkającymi w seminarium. Na początku Liturgii ks. rektor Marian Strankowski przywitał wszystkich zebranych i przypomniał, że 8 maja obchodzona będzie 75 rocznica działalności Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.

Kazanie wygłosił ks. Andrzej Dębski. Nawiązał w nim do życiorysu św. Jerzego oraz etosu rycerskiego. Ukazał, że życie jest nieustanną walką, a człowiek powinien być wojownikiem Chrystusa, który jest powołany do zwycięstwa. 

Za św. Janem Pawłem II wskazał, że „zwycięstwo takie oznacza życie w prawdzie, prawość sumienia, miłość bliźniego, zdolność przebaczania, rozwój duchowy naszego człowieczeństwa”. Przypomniał, że szatan nie śpi i jest przebiegły, „ale żołnierz Chrystusa wie, że w wojnie, do której został powołany, drugi człowiek nie jest jego wrogiem, a co najwyżej ślepym narzędziem Nieprzyjaciela”. Wojownicy Chrystusa, wsparci darami Ducha Świętego, mają budować jedność i harmonie we wspólnocie. 

Na zakończenie kaznodzieja dynamicznym i ochoczym głosem powiedział: „żołnierze Chrystusa – do boju!”.

Na zakończenie Mszy Świętej ks. Rektor podziękował wszystkim zebranym, a szczególnie diakonom, alumnom IV roku oraz al. Norbertowi za posługę i pomoc, a następnie celebrans udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Po Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni udali się na wspólny obiad, na którym również Metropolita Białostocki złożył życzenia dzisiejszym solenizantom. 

GALERIA