loading Wczytywanie

Aktualności

Inauguracja roku akademickiego w AWSD

| autor:

Celebracją Najświętszej Ofiary i pieśnią „Gaudeamus igitur” wchodzimy w nowy rok akademicki, który przybliża nas do momentu przyjęcia Sakramentu Święceń.

Uroczysta Msza Św., pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, odbyła o godz. 10:00 w Kaplicy Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchowego w Białymstoku. Najświętszą Ofiarę koncelebrowali abp Edward Ozorowski, bp. Damian Bryl oraz moderatorzy, wykładowcy naszego seminarium oraz przedstawiciele Zarządów Seminariów z Drohiczyna, Łomży, Ełku i Siedlec. Podczas wygłoszonej homilii ks. prof. Tadeusz Krahel przybliżył historię białostockiego seminarium z perspektywy 75 lat jej działalności, a szczególnie moment przesiedlenia do Białegostoku: „Dzisiejsza jubileuszowa inauguracja skłania nas do spojrzenia na 75 lat działalności naszego seminarium w Białymstoku. Wygnani z Wilna - po różnych perypetiach pierwsi alumni z ks. prof. Aleksandrem Mościckim i ks. prokuratorem Janem Krassowskim przybyli do naszego miasta w marcu 1945 r.”. Kaznodzieja zwrócił również uwagę zarówno na wysoką liczbę kleryków w latach 50-tych i 90-tych oraz na małą liczbę na przełomie lat 60-70-tych i dodał: „Niech więc dzisiejsze mniej liczbowe seminarium nas nie przeraża. Trzeba serdecznej modlitwy o nowe powołania i wytrwałe dążenie do kapłaństwa tym, którzy zdecydowali się na wybranie tej drogi powołania życiowego.”

Po zakończonej liturgii Metropolita Białostocki zawierzył nasze seminarium Niepokalanemu Sercu Maryi. Ten akt został poprzedzony trzydniowymi rekolekcjami, które poprowadził ks. Krzysztof Czapla SAC, wprowadzając i utrwalając w nas orędzie płynące z Fatimy.

Następnie odbyła się uroczysta sesja inauguracyjna podczas której ks. dr Marian Strankowski (rektor seminarium) przywitał zebranych gości w auli św. Kazimierza. Następnie ks. dr Bogdan Skłodowski (prorektor seminarium) przedstawił sprawozdanie z bieżącego roku akademickiego. W trakcie inauguracji gościliśmy bp. Damian Bryla, który wygłosił do zebranych inauguracyjny wykład dotyczący okresu propedeutycznego. W swoim wystąpieniu prelegent, opierając się na doświadczeniu, przedstawił wprowadzone już do tej rozwiązania tego czasu, a także przybliżył wytyczne jakie stawia przed seminariami dokument „Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis” oraz Polski dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. Na koniec głos zabrał abp Tadeusz Wojda i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

GALERIA