loading Wczytywanie

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe ks. prof. Czesława Gładczuka

| autor:

ks. prof. Czesław Gładczuk 1932-2020

Anielski orszak niech twą duszę przyjmie,
Uniesie z ziemi ku wyżynom nieba,
A pieśń zbawionych niech ją zaprowadzi,
Aż przed oblicze Boga Najwyższego.

We czwartek, 29.10.2020 r., wspólnota seminaryjna pożegnała ks. prof. Czesława Gładczuka. Był on wieloletnim wykładowcą nauk filozoficznych w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku.

W godzinach porannych, w kościele pw. św. Wojciecha w Białymstoku, wystawiono ciało zmarłego wykładowcy. Cała wspólnota seminaryjna zgromadziła się w świątyni na wspólnym różańcu w intencji ks. prof. Gładczuka, pod przewodnictwem ks. rektora Mariana Strankowskiego.
O godzinie 10:00 odbyła się Msza św. żałobna pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Tadeusza Wojdy Metropolity Białostockiego. W Eucharystii uczestniczyła wspólnota seminaryjna, pracownicy Kurii białostockiej, siostry zakonne oraz najbliższa rodzina. Zgodnie z wolą zmarłego kazanie wygłosił ks. prof. Tadeusz Krahel. W swojej homilii kaznodzieja podkreślił piękno barwnego życia zmarłego, jego miłość i oddanie Chrystusowi oraz wierną służbę ludziom i Kościołowi.
Pod koniec mszy św. ks. Rektor podzielił się swoimi wspomnieniami z życia zmarłego księdza profesora ze zgromadzonymi wiernymi.

Po Mszy Świętej ciało zmarłego zostało przewiezione do Różanegostoku, gdzie w rodzinnej parafii odbyły się uroczystości pogrzebowe i złożenie ciała na cmentarzu parafialnym.

Ks. Czesław Gładczuk urodził się 17 kwietnia 1932 r. w Harasimowiczach parafia Różanystok. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1957 r. z rąk bp. Władysława Suszyńskiego. Następnie odbył studia specjalistyczne z filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po studiach pracował jako wikariusz: w Choroszczy, w Mońkach, w parafii katedralnej i św. Wojciecha w Białymstoku. Był długoletnim wykładowcą białostockiego Seminarium Duchownego oraz asystentem kościelnym Klubu Inteligencji Katolickiej. W 2005 r. został odznaczony godnością Prałata Jego Świątobliwości.

GALERIA