loading Wczytywanie

Aktualności

Inauguracja nowego roku akademickiego

| autor:

W sobotę 2 października 2021 roku w naszym Seminarium nastąpiła inauguracja roku akademickiego 2021/2022, który rozpoczęło łącznie 25 alumnów.

Uroczystej Mszy Świętej w kaplicy seminaryjnej przewodniczył Abp Józef Guzdek, Metropolita Białostocki. Obecni na uroczystości byli także: Abp Senior Edward Ozorowski, księża moderatorzy i profesorowie AWSD, pracownicy świeccy seminarium, alumni, przedstawiciele Zarządów Seminariów z Drohiczyna, Łomży, Ełku i Siedlec oraz przedstawiciele uczelni miasta Białegostoku.

W homilii Ksiądz Arcybiskup skierował do alumnów prośbę, aby byli „wolni i uczciwi w rozpoznawaniu własnego powołania. Zaufajcie waszym przełożonym, przewodnikom w drodze do ołtarza święceń, pamiętając, że nikt sam sobie nie bierze tej godności, lecz tylko ten, kto jest powołany przez Boga”.

Po zakończonej Eucharystii obchody były kontynuowane na auli św. Kazimierza. Rozpoczęła się sesja inauguracyjna, a jednym z jej głównych punktów była immatrykulacja alumnów roku pierwszego:

-Łukasza Bobika(parafia pw. św. Stanisława B.M. w Dąbrowie Białostockiej),
-Daniela Dobrodumowa (parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego w Białymstoku),
-Kacpra Galimskiego (parafia pw. NMP Matki Kościoła w Białymstoku),
-Dominika Pacuka (parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Białymstoku) i
-Krystiana Puzanowskigo (parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Sokółce).

Ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik -dziekan wydziału teologicznego UKSW w Warszawie wręczył alumnom indeksy, a następnie złożyli oni ślubowanie, w którym zobowiązali się: „być dobrym alumnem, pilnie przestrzegać regulaminu, wiernie wypełniać swoje obowiązki, troszczyć się o postęp w życiu duchowym, sumienną pracą zdobywać potrzebną wiedzę oraz dbać o honor i dobre imię całej wspólnoty seminaryjnej”.

Następnie odbył się wykład inauguracyjny pt. „Nauczanie religii w polskiej szkole w okresie wolności religijnej”, który przedstawił ks. prof. dr hab. Marcin Zając z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

GALERIA