loading Wczytywanie

Aktualności

fot. Dominik Pacuk

Modlitwa za zmarłych

| autor:

W czwartkowe popołudnie w naszej kaplicy seminaryjnej odbyła się Msza Święta za zmarłych profesorów, moderatorów oraz zmarłych pracowników świeckich.

Celebracji przewodniczył Abp Józef Guzdek, Metropolita Białostocki. Mszę koncelebrowali liczni prezbiterzy oraz diakoni.

Wszyscy chrześcijanie, jako ochrzczeni w Chrystusie tworzą wspólnotę i są ze sobą wzajemnie powiązani, dlatego właśnie żyjący mogą pomóc duszom oczekującym w czyśćcu na dostąpienie chwały nieba [por. KKK 1032].

Ks. Adam Matan w homilii odniósł się do problemu przemijalności. Zaznaczył, czym jest czas i nadzieja dla człowieka wierzącego. 

Mówił, że „Wiara w Chrystusa daje człowiekowi podstawę do wiary, że warto być dla innych, warto kochać, trudzić się i poświęcać się... W ten sposób pamiętamy naszych Księży Profesorów, trudzących się, poświęcających się, chcących zarazić nas pasją do kapłaństwa i nauki.”

Kaznodzieja podkreślał, że „dla chrześcijanina czas nie przemija, ale narasta”. „Wszystko bowiem co człowiek robi dobrego na ziemi, staje się przeszłością, która zostanie zwrócona stokrotnie.”

Osoby, które odeszły do wieczności w minionym roku, a były związane z naszą wspólnotą:

-Ś.P. ks. inf. Zygmunt Lewicki — emerytowany profesor AWSD;

-Ś.P. Helena Wencel — pracownik świecki AWSD.

Na zakończenie Eucharystii została odśpiewana w intencji zmarłych polecanych we Mszy Świętej modlitwa „Anioł Pański”.

GALERIA