loading Wczytywanie

Aktualności

Uroczystość MB Niepokalanej

| autor:

Dnia 8 grudnia 2021 roku w naszym seminarium oddaliśmy cześć Matce Bożej Niepokalanie Poczętej

Do dnia uroczystości alumni przygotowywali się w dziewięciodniowej nowennie. Codziennie wieczorem, gromadząc się w kaplicy na wspólnej modlitwie. Każdego dnia nowennę prowadził inny rocznik lub grupa zainteresowań (Ruch Światło-Życie, Schola AWSD).

W dzień uroczystości o godz. 10:30 miało miejsce poświęcenie krzyża pandemicznego, który stanął w ogrodzie seminaryjnym. Na pamiątkowej tablicy została umieszczona łacińska maksyma: stat crux dum volvitur orbis, która oznacza: świat przemija, a krzyż trwa.

Mszy Świętej o godz. 11:00 przewodniczył i homilię wygłosił ks. rektor Marian Strankowski.

Po południu rozpoczęła się tzw. akademia ku czci Niepokalanej. Początek miał miejsce w kaplicy seminaryjnej o godz. 16.30.

Wśród przybyłych gości byli m.in. księża biskupi, moderatorzy i profesorowie seminarium, siostry ze zgromadzeń zakonnych oraz alumni.

W czasie modlitwy Liturgią Godzin miało miejsce przyjęcie alumnów I roku do grona rycerstwa Niepokalanej. Nieszporom przewodniczył ks. Rektor.

Następnie na auli św. Kazimierza miał miejsce referat pt. Św. Maksymilian Maria Kolbe – oddany czciciel Niepokalanej, który przedstawił o. dr Ireneusz Klimczyk OFM Conv.

Na zakończenie akademii alumni roku III wystawili sztukę pt. Maximilianus. Spektakl teatralny przygotowany był na podstawie scenariusza pana Kazimierza Brauna, a w reżyserii pana Piotra Półtoraka -dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.