loading Wczytywanie

Aktualności

Wspomnienie Błogosławionych męczenników

| autor:

​Mszą Świętą sprawowaną w kaplicy naszego seminarium rozpoczęliśmy obchody liturgicznego wspomnienia czworga błogosławionych męczenników II Wojny Światowej.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył Jego Ekscelencja ks. bp. dr. hab. Henryk Ciereszko.

Homilię wygłosił wykładowca historii kościoła w naszym seminarium ks. dr Adam Szot, w której nawiązał do heroicznego czynu księży, którzy przed 80-cioma laty oddali swoje życie dla Chrystusa stojąc w obronie wiary i wolności drugiego człowieka.

Kaznodzieja przywołał rozważania św. Augustyna, które dotyczyły historii dziejów świata jako miejsca zderzania się miłości Boga i egoistycznej miłości samego siebie. Kościół bowiem od zarania swoich dziejów doznaje w swoich członkach prześladowania, które jest egzystencjalnym doświadczeniem należących do Chrystusa, którzy decydują się na jednoznaczne, konsekwentne obranie miłości Boga -mówił.

Po zakończonej Eucharystii, na auli św. Kazimierza ks. dr Tadeusz Krahel wygłosił referat, w którym przybliżył nam postacie błogosławionych: ks. Stanisława Pyrtka, ks. Władysława Maćkowiaka, ks. Mieczysława Bohatkiewicza i ks. Henryka Hlebowicza.

Następnie została zainaugurowana wystawa poświęcona błogosławionym męczennikom. 

GALERIA