loading Wczytywanie

Aktualności

Pielgrzymka na Warmię i Mazury

| autor:

Nasza wspólnota seminaryjna odbyła dwudniową pielgrzymkę na tereny Warmii i Mazur. Głównym miejscem pielgrzymowania były sanktuaria maryjne w Gietrzwałdzie i Świętej Lipce.

Zgodnie z tradycją, co dwa lata na początku maja organizowana jest wspólnotowa pielgrzymka AWSD. W tym roku alumni wraz z moderatorami pielgrzymowali m.in. do dwóch sanktuariów maryjnych, grobu trzeciego Metropolity Białostockiego i miejsca internowania bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wczesnym rankiem w niedzielę 1 maja wyruszyliśmy autokarem do sanktuarium maryjnego w Świętej Lipce. W bazylice Nawiedzenia NMP wysłuchaliśmy koncertu organowego oraz zwiedzaliśmy zabytkowe krużganki ozdobione pięknymi freskami. Mszy Świętej połączonej z procesją eucharystyczną wokół sanktuarium przewodniczył Jego Magnificencja ks. dr Marian Strankowski, rektor AWSD.
Na trasie przejazdu nawiedziliśmy również sanktuarium Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku. W kościele św. Anny i Trzech Króli ks. Wojciech Kapica -ojciec duchowny przewodniczył nabożeństwu majowemu, po którym odbyło się ognisko przygotowane przez życzliwych parafian i księdza proboszcza pochodzącego z terenów naszej archidiecezji.

Noc spędziliśmy w klasztorze księży marianów. To miejsce związane jest z postacią błogosławionego księdza prymasa Wyszyńskiego, który od 12 października 1953 roku był tu internowany przez służby bezpieczeństwa.

W poniedziałkowy poranek w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju nasz Ojciec Duchowny przewodniczył Eucharystii, podczas której Słowo Boże skierował do nas o. Krzysztof Ziaja MIC. Kaznodzieja przybliżył nam życiorys bł. Stefana Wyszyńskiego oraz historię i wystój wnętrza sanktuarium.

Drugiego dnia pielgrzymki odwiedziliśmy wiele zabytkowych świątyń m.in. w Lidzbarku Warmińskim i Dobrym Mieście.

W piękne słoneczne popołudnie nawiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Był to czas na odprawienie nabożeństwa majowego, indywidualną modlitwę i wspólnotowy obiad.

W archikatedrze olsztyńskiej nawiedziliśmy kryptę, w której znajdują się szczątki ks. abp. Wojciecha Ziemby, zmarłego w ubiegłym roku Metropolity Białostockiego, urzędującego w latach 2000 - 2006. Na płycie nagrobnej Księdza Arcybiskupa ksiądz Rektor zapalił znicz i złożył kwiaty, po czym wszyscy odśpiewaliśmy antyfonę Regina Celi.

O organizację naszego wyjazdu zatroszczył się ksiądz prokurator Adam Kozikowski. Podczas przejazdu autokarem odmawialiśmy wspólnie Liturgię Godzin i modlitwę różańcową.

Późnym wieczorem wszyscy, choć lekko zmęczeni wróciliśmy z radosnym uśmiechem do naszego seminarium.

GALERIA