loading Wczytywanie

Aktualności

Obłóczyny 2022

| autor:

Po zakończonych rekolekcjach inaugurujących nowy rok akademicki alumn III roku przyjął strój duchowny.

W ostatnią sobotę września społeczność naszego seminarium uczestniczyła w obrzędzie nałożenia szaty duchownej dla alumna III roku – Radosława Popki.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Jego Magnificencja ks. dr Marian Strankowski — Rektor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.

W obrzędzie nałożenia sutanny usłyszeliśmy słowa: „Niech ta szata przypomina Ci, że powinieneś się chlubić tylko z krzyża naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Niech świat będzie dla Ciebie ukrzyżowany, a Ty dla świata”. Te słowa są wyrażeniem tego, czym jest sutanna i jaki ma cel zakładanie jej każdego dnia. Nie jest to bowiem tylko element stroju liturgicznego, ale przede wszystkim codziennego.

Na zakończenie uroczystości Ksiądz Rektor opowiedział zebranym w kaplicy seminaryjnej historię z życia św. Franciszka, który kiedyś zaprosił swoich braci, aby poszli i powiedzieli kazanie. Kiedy przeszli dłuższą drogę i powrócili do klasztoru, zapytali Ojca Franciszka: kiedy powiemy to kazanie? On im odpowiedział, że już to zrobili, bo przeszli wśród ludzi w stroju duchownym.

Do tego wydarzenia przygotował nas dominikanin O. Krzysztof Pałys, który wygłosił trzydniowe rekolekcje na rozpoczęcie nowego roku formacji.

Pamiętajmy o nowo obłóczonym w naszych modlitwach, prosząc o to, aby zawsze z dumą i należytym szacunkiem nosił sutannę oraz za jej sprawą dawał innym ludziom mężne świadectwo wiary.

GALERIA