loading Wczytywanie

Aktualności

Pielgrzymka inauguracyjna 2022

| autor:

W drugą sobotę października br. (08.10) nasza wspólnota seminaryjna udała się na pielgrzymkę do diecezji drohiczyńskiej.

Odbycie pielgrzymki inaugurującej nowy rok akademicki należy do tradycji naszego seminarium. W tym roku zdecydowaliśmy się na odwiedzenie położonego 100 kilometrów od Białegostoku Drohiczyna. Miejsce to jest nam tym bardziej bliskie, ponieważ łączy je z naszą archidiecezją wspólna historia.

Przypomnijmy: ówczesna diecezja białostocka oraz diecezja drohiczyńska zostały utworzone przez papieża Jana Pawła II 5 czerwca 1991 roku podczas jego wizyty w Białymstoku. Ponadto, rok później, po podniesieniu rangi diecezji białostockiej do roli archidiecezji, wraz z Kościołem drohiczyńskim i łomżyńskim, zostaliśmy połączeni w ramach metropolii białostockiej.

Na początku naszej pielgrzymki odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach. Od razu po przyjeździe zostaliśmy życzliwie przyjęci przez ks. dra Piotra Wójcika – obecnego kustosza sanktuarium, który przybliżył nam niemal sześćsetletnią historię tamtejszej parafii. Dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza mieliśmy również możliwość uczestnictwa w Mszy Świętej sprawowanej przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Ostrożańskiej. Eucharystii przewodniczył ks. dr Marian Strankowski – rektor naszego seminarium, natomiast Słowo wygłosił nasz ojciec duchowny – ks. Wojciech Kapica. Cała homilia była zbudowana w kluczu trzech pojęć: słuchania, strzeżenia i „rodzenia” Słowa Bożego. Nasz Ojciec Duchowny bardzo mocno zwrócił uwagę, że mistrzynią w tych dziedzinach jest Matka Najświętsza, która „zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” i w której to „Słowo stało się Ciałem”.

Po Mszy Świętej udaliśmy się do samego Drohiczyna. Pierwszym punktem naszego zwiedzania było Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II. Zasoby muzealne, wraz z historią poszczególnych eksponatów, przybliżyła nam siostra ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, której jesteśmy niezmiernie wdzięczni za niezwykle interesujące przedstawienie dziejów diecezji drohiczyńskiej. Następnie przeszliśmy do, znajdującego się obok muzeum, pofranciszkańskiego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, który jest kościołem filialnym parafii katedralnej pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie. Historię tejże świątyni przedstawił nam sam ks. kan. mgr Wiesław Niemyjski – dziekan drohiczyński. Pod przewodnictwem tegoż kapłana odwiedziliśmy również samą katedrę drohiczyńską wraz ze znajdującymi się pod nią katakumbami. Po wyczerpującym zwiedzaniu udaliśmy się na posiłek do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy zarządowi tamtejszego seminarium, na czele z Rektorem - ks. dr. hab. Tadeuszem Syczewskim, oraz wszystkim alumnom za ciepłe przyjęcie nas w swoich murach. Ostatnim punktem naszego zwiedzania był kościół Panien Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych w Drohiczynie. Zgromadzenie to słynie m.in. z wypieku komunikantów i hostii używanych podczas sprawowania Najświętszej Ofiary. Po wspólnej modlitwie Liturgią Godzin wyruszyliśmy w drogę powrotną do Białegostoku.

Pielgrzymka do Drohiczyna dała nam możliwość ubogacenia się pod kątem historycznym, kulturalnym, a nade wszystko duchowym. Jesteśmy wdzięczni wszystkim spotkanym na naszej trasie osobom, które podzieliły się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem żywej wiary. Niech Pani Ostrożańska ma nas wszystkich w swojej matczynej opiece.

GALERIA