loading Wczytywanie

Aktualności

Fot. Norbert Gryc

104. rocznica odzyskania Niepodległości

| autor:

W piątek, 11 listopada, uczciliśmy w naszej wspólnocie seminaryjnej 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

„Czy to była kula synku czy to serce pękło” ­– K. K. Baczyński, „Elegia o… [Chłopcu polskim]”

Świętowanie Dnia Niepodległości w naszej wspólnocie seminaryjnej rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej o godz. 11.00, celebrowanej w naszej archikatedrze, pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. abp Józefa Guzdka – metropolity białostockiego.

Następnie, po zakończeniu wieczornej liturgii, przeżywanej w ramach nowenny przed uroczystością Matki Bożej Miłosierdzia, zebraliśmy się o godz. 20.00, w naszej seminaryjnej auli św. Kazimierza, na akademii niepodległościowej przygotowanej przez alumnów roku II. Był to czas przypominania sobie najważniejszych wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny, a także wspominania osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Całość została zwieńczona wspólnym wykonaniem hymnu narodowego oraz słowem i błogosławieństwem końcowym ks. Rektora – Mariana Strankowskiego.

Wdzięczni za dar niepodległości naszej Ojczyzny, polecajmy ją w naszych codziennych modlitwach. Prośmy w sposób szczególny o dar pokoju, zarówno dla naszego państwa, jak i dla sąsiedniej Ukrainy. Wzywajmy opieki Boga słowami: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”. Matko Miłosierdzia, módl się za nami!