loading Wczytywanie

Aktualności

Spotkanie z ministrantami

| autor:

W sobotę (26.11.) ministranci odwiedzili nasze seminarium w ramach akcji „Zbiórka”.

Spotkanie wszystkich ministrantów naszej archidiecezji w gmachu białostockiego seminarium jest coroczną tradycją związaną z Wielkim Czwartkiem, dniem ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Jednak w tym roku akademickim alumni roku II i IV z Ojcem Duchownym – ks. Wojciechem Kapicą, podjęli inicjatywę zorganizowania cyklicznych spotkań członków LSO. A to wszystko w ramach akcji „Zbiórka”.

Na pierwszym tego typu spotkaniu gościliśmy ministrantów z parafii: św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli, Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku oraz św. Stanisława B.M. w Dąbrowie Białostockiej, którzy przybyli wraz ze swoimi animatorami i kapłanami.

Na początku wszyscy nasi goście zostali przywitani w kaplicy seminaryjnej przez ks. Adama Kozikowskiego – prefekta i prokuratora AWSD w Białymstoku. Następnie alumni oprowadzili ministrantów po całym budynku seminarium, opowiadając przy tym o poszczególnych wymiarach formacji seminaryjnej. W programie nie zabrakło także czasu na wspólną integrację. 

Na auli św. Kazimierza odbyło się spotkanie formacyjne, dotyczące posługi liturgicznej diakona, akolity i lektora. Alumni wskazywali na istotne elementy z liturgii święceń diakonatu, przedstawili poszczególne zadania, które wykonują posługujący oraz pokazali szaty liturgiczne, których używają.

W naszej seminaryjnej kaplicy miała miejsce wspólna modlitwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Zawierzyliśmy w swojej modlitwie całą Liturgiczną Służbę Ołtarza naszej archidiecezji oraz wspólnotę naszego seminarium. Koniec „zbiórki” zakończył wspólny obiad w refektarzu seminaryjnym.

Cieszymy się, że tak wielu ministrantów poszerzyło swoją wiedzę z zakresu liturgii oraz poznało miejsce, w którym alumni przygotowują się do przyjęcia święceń kapłańskich. 

Następne spotkanie już 10 grudnia. Zapraszamy!

GALERIA