loading Wczytywanie

Aktualności

Akademia ku czci św. Tomasza z Akwinu 2023

| autor:

We wtorek (7 marca 2023 r.) odbyła się coroczna Akademia ku czci św. Tomasza z Akwinu.

Jedną z wieloletnich tradycji naszego białostockiego seminarium jest organizowanie każdego roku, w pierwszych dniach marca, uroczystej Akademii ku czci jednego z najwybitniejszych filozofów i teologów wszechczasów – św. Tomasza z Akwinu. Organizacją tego wydarzenia zajmują się alumni roku II, którzy przeżywają wówczas czwarty, tj. już ostatni, semestr kursu filozofii, odbywanego w ramach ich toku studiów. Tegoroczna Akademia miała miejsce 7 marca.

Cała uroczystość dzieli się zazwyczaj na dwie części: artystyczną oraz naukową. W ramach tej pierwszej alumni przygotowali krótki spektakl, podczas którego, z dużą dawką humoru, przekazali naukę św. Tomasza dotyczącą trzech rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Całość występu ubogacił śpiewem chór seminaryjny pod kierunkiem Pana Jana Krutula, który wykonał dwa hymny eucharystyczne autorstwa Akwinaty: Adoro te devote oraz Pange lingua.

Część naukową Akademii stanowił wykład o tematyce filozoficzno-teologicznej. W tym roku mogliśmy wysłuchać wystąpienia Pana prof. dr. hab. Roberta Poczobuta na temat „Systemów inteligentnych i ich miejsca we Wszechświecie”. Tegoroczny Prelegent jest kierownikiem Zakładu Epistemologii i Kognitywistyki działającego w ramach Katedry Logiki, Kognitywistyki i Filozofii Nauki przy Instytucie Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku.

W ramach wykładu zostały przedstawione podstawowe kwestie dotyczące zagadnienia sztucznej inteligencji. Słuchacze mieli możliwość zapoznać się z postępami, które w ciągu ostatnich lat poczyniła nauka w tej dziedzinie. Pojawiły się pytania budzące niemałe kontrowersje, m.in. czym jest świadomość? Czy maszyny są zdolne do jej posiadania? Czy w przyszłości sztuczna inteligencja może wykazywać potrzebę religii, kultu? Jak może wyglądać życie człowieka w towarzystwie sztucznej inteligencji w przyszłości? Cały wykład spotkał się z pozytywnym odbiorem słuchających.

W słowie końcowym JE Ks. Abp Józef Guzdek zwrócił uwagę na potrzebę ciągłego otwierania się Kościoła na to, czego dostarcza nauka. Wskazał, że nie możemy pozostawać zamknięci na rzeczywiste problemy rozwoju dzisiejszego świata. Metropolita powołał się na słowa św. Jana Pawła II, który powiedział, że „wiara i rozum (fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.

Akademia ku czci św. Tomasza z Akwinu każdego roku stwarza okazję, aby jeszcze raz pochylić się nad dorobkiem filozoficzno-teologicznym, który pozostawił po sobie ten wielki średniowieczny uczony. Chciejmy często sięgać do jego dzieł, ale również nie zapominajmy, abyśmy nie lękali się stawać w obliczu tych problemów, spraw i pytań, które daje nam dzisiejszy świat.

Święty Tomaszu z Akwinu, módl się za nami!

GALERIA