loading Wczytywanie

Aktualności

Diakonat - Listopad 2023

| autor:

„Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś (...)” - z obrzędu święceń

W sobotę, 25 listopada, w wigilię uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, abp Józef Guzdek udzielił święceń diakonatu alumnowi Konradowi Łabieńcowi. Eucharystia, której towarzyszył obrzęd święceń, została odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Białymstoku - w rodzinnej parafii nowego diakona.

Uroczystość rozpoczęła się od obrzędu Iuramentum, podczas którego kandydat do święceń złożył wyznanie wiary, przysięgę wierności oraz deklarację przed objęciem urzędu kościelnego, jakim jest urząd diakona.

W trakcie Mszy Świętej, podczas homilii, metropolita białostocki zwrócił szczególną uwagę na to, że nowowyświęcony diakon od samego początku swojego życia wzrastał w obecności Najświętszej Maryi Panny. Podkreślił, że tytuł Matki Bożej Nieustającej Pomocy odnosi się do wzoru służby, którym to Maryja jest dla każdego człowieka, a w szczególności dla diakona, ponieważ, z języka greckiego, diakonos to ten, który służy. Tym bardziej wyraził swoją radość, że może udzielić święceń w stopniu diakonatu właśnie w kościele parafialnym.

W sobotniej uroczystości wzięli udział licznie zgromadzenie kapłani, alumni, rodzina nowego diakona, jak również członkowie wspólnoty parafialnej. Ci ostatni, wzbogacili ponadto przebieg liturgii, poprzez posługę lokalnej scholi dziecięcej.

Sakrament święceń w Kościele katolickim jest udzielany w trzech stopniach. Diakonat jest najniższym z nich. Od chwili przyjęcia tego sakramentu, mężczyzna staje się osobą duchowną, szczególnie oddaną swojemu ordynariuszowi. Zostaje wezwany do życia zgodnie z dyscypliną celibatu oraz do codziennego sprawowania Liturgii Godzin, w intencjach Kościoła i świata. Do ścisłych obowiązków diakona należą, m.in: asystowanie biskupom i prezbiterom przy sprawowaniu Eucharystii, udzielanie Komunii Świętej wiernym, odczytywanie Ewangelii i głoszenie homilii, prowadzenie nabożeństw, udzielanie sakramentu chrztu, asystowanie przy zawieraniu sakramentu małżeństwa, jak również przewodniczenie ceremonii chrześcijańskiego pogrzebu.

Zechciejmy otoczyć dk. Konrada, jak i całą jego rodzinę, naszą życzliwą modlitwą, a przez wstawiennictwo bł. Michała Sopoćki prośmy o nowe, święte powołania do życia kapłańskiego, zakonnego, konsekrowanego i misyjnego.

Błogosławiony Michale Sopoćko, módl się za nami!

Link do zdjęć: https://fotoprezenter.pl/historie-slubne-swiecenia...

Autor zdjęć: Krzysztof Orłowski