loading Wczytywanie

Aktualności

Dzień skupienia rodziców alumnów 2023

| autor:

„[...] jest ważne, aby rodziny towarzyszyły całemu procesowi seminaryjnemu i drodze do kapłaństwa” - fragment „Amoris laetitia” Papieża Franciszka

W tegoroczną II Niedzielę Adwentu (10 grudnia) wspólnota Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku miała przyjemność po raz kolejny gościć w swych murach bardzo szczególnych gości – rodziców wszystkich alumnów, którzy przeżywali swój coroczny dzień skupienia.

Spotkanie z bliskimi rozpoczęło się o godz. 10.00 na auli św. Kazimierza Królewicza, gdzie wszyscy obecni mieli przyjemność wysłuchać konferencji duchowej wygłoszonej przez Prefekta alumnów – ks. Radosława Garbeckiego.

Nierozłącznym elementem każdego dnia skupienia jest, rzecz jasna, modlitwa. Dlatego też szczytowym punktem niedzielnego spotkania była Msza Święta sprawowana w kaplicy seminaryjnej pw. św. Jerzego, męczennika. Celebracji przewodniczył ks. dr Marian Strankowski – rektor AWSD. Po zakończeniu liturgii wszyscy uczestnicy dnia trwali wspólnie na adoracji Najświętszego Sakramentu. Modlitwa, przebiegająca w kluczu rozważań na temat rodziny w oparciu o teksty Pisma Świętego oraz o adhortację apostolską Papieża Franciszka Amoris laetitia, została przygotowana i poprowadzona przez księży diakonów.

Na zakończenie dnia skupienia, po wspólnotowym obiedzie w refektarzu alumnów, rodzice i inni członkowie rodzin kleryków białostockiego seminarium, wzięli udział w pokazie tegorocznej sztuki seminaryjnej, pt. „Don Camillo”, przygotowanej przez braci z roku II oraz III.

Przeżywany corocznie dzień skupienia rodziców kleryków to nie tylko czas modlitwy i refleksji. To również moment wielkiej radości z możliwości spotkania z najbliższymi po dłuższym czasie nieobecności w domu rodzinnym. To chwila w czasie której sami rodzice alumnów odkrywają, że nie są tylko obserwatorami drogi, którą podążają ich synowie, ale są, ramię w ramię z nimi, jej uczestnikami.

Pamiętajmy w naszej modlitwie o wszystkich alumnach białostockiego seminarium. Polecajmy także wszystkie rodziny, aby zawsze wierne Bogu, stawały się pierwszą szkołą chrześcijańskiego wychowania, jak również pierwszym „seminarium duchowym” dla wszystkich tych, którzy odkrywają w sobie głos Bożego powołania.

Święci Maryjo i Józefie, jej Oblubieńcze, módlcie się za nami!

GALERIA