loading Wczytywanie

Aktualności

Koncert Kolęd 2024

| autor:

„Na początku było Słowo...” - z Ewangelii wg św. Jana (J 1, 1)

Okres Narodzenia Pańskiego w liturgii kończy się w Święto Chrztu Pańskiego, które przypada w pierwszą niedzielę po Uroczystości Objawienia Pańskiego. Tego samego dnia kończy się liturgiczny czas śpiewania kolęd. Jednak w polskiej pobożności przyjęło się wykonywanie ich aż do 2 lutego, tj. Święta Ofiarowania Pańskiego. Zaistniał przez to zwyczaj, że w tym pobożonarodzeniowym czasie wiele grup, parafii i innych instytucji, świeckich i kościelnych, organizuje liczne koncerty kolęd, aby w ten sposób móc powtórnie pochylić się nad tajemnicą Wcielenia – przyjścia na świat Boga-Człowieka. W zwyczaj ten czynnie włączyła się także wspólnota AWSD w Białymstoku.

Koncert kolęd przygotowany przez alumnów białostockiego seminarium miał miejsce 1 lutego br. w kościele pw. Świętego Wojciecha BM. O odpowiednie przygotowanie artystyczne kleryków do tego wydarzenia zadbał Pan Jan Krutul – dyrygent seminaryjnego chóru. Alumni wykonali w sumie 9 utworów, wśród których znalazły się: Tryumfy Króla Niebieskiego, Do szopy hej pasterze, Nie płacz Jezuniu, Niepojęte Dary, Jezus Malusieńki, Na Boże Narodzenie (In natali Domini), Hej w dzień narodzenia, Adeste Fideles oraz, królowa polskich kolęd, Bóg się rodzi ks. Franciszka Karpińskiego.

Formacja muzyczna alumnów, choć nie stanowi oczywiście najważniejszego aspektu przygotowania do kapłaństwa, jest ważnym elementem życia seminaryjnego. Wydarzenia takie jak to nie są jedynie możliwością do zademonstrowania umiejętności wokalnych kleryków, ale pozwalają również na zmierzenie się z własnymi ograniczeniami, takimi jak trema czy stres przed publicznymi wystąpieniami. A nad wszystko – są to doskonałe okazje do wspólnej modlitwy i wychwalania Boga przez śpiew.

Jako wspólnota AWSD w Białymstoku dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i już zapraszamy na wszelkie następne wydarzenia muzyczne organizowane przez nasze seminarium.

Święta Cecylio, módl się za nami!

GALERIA