loading Wczytywanie

Aktualności

Arcybiskup Tadeusz Wojda otrzymał papieski paliusz

| autor:

5.11.2017 podczas uroczystej mszy świętej o godz. 11:00 w białostockiej bazylice archikatedralnej odbyła się ceremonia nałożenia paliusza metropolicie białostockiemu abp. Tadeuszowi Wojdzie.

Dokonał jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Paliusz jest symbolem jedności, znakiem komunii ze Stolicą Apostolską i więzi miłości, wezwaniem do ewangelicznego męstwa oraz symbolizuje misję pasterską. Wraz z przyjęciem paliusza, na abp. Wojdzie będzie spoczywać troska o jedność Kościoła archidiecezji białostockiej, diecezji drohiczyńskiej i łomżyńskiej.

Paliusz to biały wełniany pas w kształcie litery „Y”, ozdobiony sześcioma czarnymi krzyżykami, zakładany na ornat jedynie przez metropolitę na terenie metropolii, nad którą sprawuje pieczę. Ma on podkreślić funkcję i władzę metropolity w zgromadzeniu oraz jego łączność ze Stolicą Apostolską.

Zgodnie z nowymi wytycznymi metropolici otrzymują go od papieża w formie prywatnej, następnie miejscowy nuncjusz apostolski w imieniu papieża wkłada metropolicie paliusz na ramiona. Abp Tadeusz Wojda jest piątym po abp. Edwardzie Kisielu, abp. Stanisławie Szymeckim, abp. Wojciechu Ziembie i abp. Edwardzie Ozorowskim metropolitą białostockim.