loading Wczytywanie

Aktualności

Święcenia diakonatu w Archikatedrze Białostockiej

| autor:

25.05.2018 roku siedmiu alumnów białostockiego seminarium przyjęło sakrament święceń w stopniu diakonatu

Najpierw w kaplicy seminaryjnej kandydaci złożyli wyznanie wiary a później przyrzeczenia w czasie których wyrazili chęć służby Kościołowi.

Msza Święta odbyła się w Archikatedrze Białostockiej, przewodniczył jej JE ks. Abp Tadeusz Wojda, koncelebrował abp senior Edward Ozorowski oraz inni kapłani. Był także obecny ks. bp Henryk Ciereszko. W homilii Arcybiskup Metropolita zachęcał nowych diakonów, aby za przykładem pierwszych diakonów Kościoła Jerozolimskiego, wypełniali chętnie wolę Bożą i byli mężami pełnymi Ducha Świętego, świecili przykładem niezachwianej wiary i dobrych obyczajów, zachowując celibat i czystość serca, które są znakiem zjednoczenia z Chrystusem.

Po homilii kandydaci na diakonów złożyli przyrzeczenia posłuszeństwa biskupowi, celibatu oraz do odmawiania modlitwy brewiarzowej.

Kulminacyjnym punktem była modlitwa święceń oraz gest nałożenia rąk na każdego z diakonów, później udali się oni do prezbiterium gdzie po raz pierwszy założyli szatę liturgiczną diakona – dalmatykę. Po otrzymaniu księgi Ewangelii, przez co zostali przeznaczeni do jej głoszenia oraz wypełnianie jej zaleceń z wiarą, starsi diakoni przekazali pocałunek pokoju nowym diakonom oraz ustąpili im miejsca przy posłudze obok księdza Arcybiskupa.

„Podczas Litanii do Wszystkich Świętych czułem mocniejsze bicie serca, ale w głębi jest we mnie prawdziwy, Boży pokój. Bóg prowadzi mnie przez życie w sposób dla mnie wciąż niepojęty – powołał mnie z całym bagażem życia, który mam za plecami, nieustannie dając mi znaki, że chce, abym szedł Jego drogą. Odtąd całe moje życie będzie weryfikacją tego i staraniem, aby temu powołaniu dochować wierności. Dziś w homilii Arcybiskup przywołał doświadczenie pierwotnego Kościoła, jakim było wyznaczenie pierwszych diakonów. Dziś rzeczywiście doświadczam tego, że Pan Bóg jest poza czasem, a Jego Kościół jest zawsze młody i świeży” – podkreśla diakon Mariusz Okułowicz.

Bezpośrednim przygotowaniem do święceń były rekolekcje, które odbyły się w domu rekolekcyjnym w Studzienicznej prowadzone przez ojca duchownego ks. Dariusza Sokołowskiego

GALERIA