loading Wczytywanie

Aktualności

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

| autor:

8 grudnia 2019 roku społeczność Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku obchodziła Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Uroczyste świętowanie obchodów ku czci Niepokalanej rozpoczęło się o godz. 11.00 w kaplicy seminaryjnej. Odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Abp Edwarda Ozorowskiego, zaś homilię wygłosił ks. prał. dr hab. Andrzej Proniewski, prof. UwB. Odnosił się w niej do bulli Piusa IX Ineffabilis Deus, w której uroczyście został proklamowany dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi.

Po zakończonej Mszy Świętej nasza wspólnota trwała w Bożej Obecności podczas Godziny Łaski. W tym czasie wypraszaliśmy przez przemożne orędownictwo Maryi potrzebna łaski klerykom, profesorom i moderatorom, a także wszystkim dobrodziejom naszego Seminarium.

Kolejnym ważnym punktem obchodów Uroczystości była Akademia ku czci Niepokalanej. Rozpoczęła się o godz. 16.30. Schola seminaryjna wykonała część Akatystu ku Najświętszej Maryi Panny, a po nim odprawiono uroczyste Nieszpory pod przewodnictwem Ks. Abp Tadeusza Wojdy, Metropolity Białostockiej, w trakcie których dziewięciu alumnów roku pierwszego, włączonych zostało w szeregi Rycerstwa Niepokalanej.

Po modlitwie w Auli św. Kazimierza zgromadzeni wysłuchali wykładu ks. dr hab. Grzegorza Bachanka, prof. UKSW, w którym prelegent odwoływał się do Maryi jako Patronki Dobrej Śmierci. Po wysłuchanym referacie wszyscy udali się do Auli św. Jana Pawła II, gdzie alumni roku trzeciego wykonali sztukę teatralną w reżyserii Piotra Półtoraka pt. Brat naszego Boga, opowiadającą o życiu i dziele św. brata Alberta Chmielowskiego. Sztuka została entuzjastycznie przyjęta przez audytorium.

GALERIA