loading Wczytywanie

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe ks. infułata Zygmunta Lewickiego

| autor:

ks. infułat Zygmunt Lewicki (1923-2021)

We poniedziałek, 26.04.2021 r. Kościół białostocki pożegnał ks. infułata Zygmunta Lewickiego, który był wieloletnim wykładowcą Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku oraz proboszczem parafii św. Wojciecha w Białymstoku

W godzinach porannych, w kościele pw. św. Wojciecha w Białymstoku, wystawiono ciało zmarłego wykładowcy. Cała wspólnota seminaryjna zgromadziła się w świątyni na wspólnym różańcu w intencji ks. infułata Lewickiego, pod przewodnictwem ks. dr. kan. Mariana Strankowskiego, rektora AWSD.
O godzinie 10:00 odbyła się Msza Świętej żałobna pod przewodnictwem  Arcybiskupa seniora Edwarda Ozorowskiego. W Eucharystii uczestniczyła wspólnota seminaryjna, pracownicy Kurii białostockiej, duchowni, siostry zakonne, rodzina, znajomi i parafianie. Kazanie wygłosił ks. dr Tadeusz Krahel. W swojej homilii kapłan przybliżył sylwetkę pięknego ale trudnego życia zmarłego, jego miłość i oddanie Chrystusowi oraz wierną służbę ludziom i Kościołowi.

O godzinie 14:00 w białostockiej katedrze odbyły się pogrzeb, pod przewodnictwem abp. Edwarda Ozorowskiego. Ks. infułata żegnali licznie przybyli kapłani - koledzy i wychowankowie, rodzina, krewni i wierni świeccy. Kazanie wygłosił ksiądz prałat Tadeusz Żdanuk, proboszcz parafii św. Rocha w Białymstoku.

Na zakończenie ks. rektor podziękował wszystkim zebranym za przybycie. Podkreślił że postać zmarłego ks. infułata Zygmunta Lewickiego ściśle związana jest z 76-letnią tradycją białostockiego seminarium, gdyż był jednym z pierwszych chętnym do podjęcia nauki w nowo powstałej uczelni. Szczególne słowa wdzięczności skierował do osób, które w ostatnim czasie opiekowały się księdzem infułatem: ks. kan. Adamowi Kozikowskiemu - prefektowi i prokuratorowi AWSD, rodzinie i lekarzom, księżom, klerykom oraz siostrom zakonnych ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego z ul. Warszawskiej w Białymstoku, które szczególnie obdarzały księdza profesora czułą opieką i troską. 

Ciało zmarłego spoczęło na cmentarzu farnym w Białymstoku.

GALERIA