loading Wczytywanie

Aktualności

fot. Parafia Św. Kazimierza w Białymstoku

Święcenia diakonatu

| autor:

W sobotę, 27 listopada do grona diakonów dołączył jako czwarty alumn VI roku naszego seminarium –Przemysław Cimoch.

W kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku Arcybiskup Metropolita Białostocki udzielił sakramentu święceń w stopniu diakonatu.

Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowali Księża profesorowie i moderatorzy AWSD. W tak ważnym momencie towarzyszyli dla Przemka jego rodzice, krewni, znajomi oraz parafianie.

W swojej homilii Metropolita Białostocki przywołał obowiązki należące do posługi diakona: głoszenie Ewangelii, przygotowywanie i udzielanie Ofiary Eucharystycznej, głoszenie kazań i przekazywanie wszystkim nauki Bożej, przewodniczenie modlitwom, udzielanie w uroczystej formie sakramentu chrztu, asystowanie i błogosławienie przy zawieraniu związków małżeńskich, zanoszenie Wiatyku do ciężko chorych i przewodniczenie obrzędom pogrzebu zmarłych. Zaznaczył, że przymiotem, którym powinien odznaczać się każdy kapłan i diakon jest dyspozycyjność względem rodzaju posługi i miejsca jej pełnienia.

Kandydat do święceń w czasie śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych w geście uniżenia przed Bogiem leżał krzyżem. Następnie Arcybiskup Józef Guzdek nałożył na niego ręce i wypowiedział modlitwę święceń. Po czym diakon otrzymał właściwe szaty liturgiczne – stułę i dalmatykę, które założyli mu jego starsi koledzy z seminarium.